Výběr univerzity

Univerzity s vysokou mírou přijetí zahraničních studentů v roce 2027

Porovnáváme oficiální mezinárodní statistiky, vysvětlujeme rozdíl oproti celkové míře a sestavujeme realistický seznam univerzit.

Dva studenti s dokumenty procházejí kampusem a probírají možnosti přijetí
Univerzity s vysokou mírou přijetí · oficiální data ověřena 11. srpna 2026Foto: George Pak / Pexels

Vysoká míra přijetí může z univerzity udělat realističtější volbu, ale neznamená, že je přihláška pouhou formalitou. Celkový údaj instituce se někdy výrazně liší od výsledku zahraničních uchazečů a žádaný obor může být mnohem výběrovější než univerzita jako celek. Proto jsme nepřebírali neověřené žebříčky, ale zkontrolovali oficiální údaje o dokončených mezinárodních přihláškách, nabídkách přijetí a aktuálních požadavcích.

Stav údajů. Čísla byla ověřena 11. srpna 2026 v oficiálních zprávách univerzit za akademický rok 2025/26. Popisují přijetí do prvního ročníku bakalářského studia na podzim 2025 a nezaručují stejný výsledek v roce 2027. Požadavky, kapacita programů i skladba uchazečů se mohou změnit.

Pokud hledáte univerzity, na které je pro zahraniční studenty snazší se dostat, sledujte současně tři věci: samostatnou míru přijetí zahraničních uchazečů, požadavky konkrétního programu a to, zda jim odpovídá vaše dosavadní vzdělání. Níže uvádíme ověřené univerzity s vysokou mírou přijetí, transparentní způsob čtení statistik a postup pro sestavení ambiciózního, realistického a bezpečnějšího seznamu.

Stručná odpověď: kde měli zahraniční uchazeči vysokou míru přijetí

Podle nejnovějších zveřejněných údajů mělo několik institucí v našem ověřeném vzorku poměrně vysoké výsledky u zahraničních uchazečů do prvního ročníku. University of Kansas nabídla přijetí 657 z 697 uchazečů s dokončenou přihláškou, University of Wyoming 87 z 96, Boise State University 51 z 67 a University of Toledo 995 z 1 369. Jde přibližně o 94,3 %, 90,6 %, 76,1 % a 72,7 %.

Cameron University uvedla 12 kladných rozhodnutí z 12 mezinárodních přihlášek. Matematicky jde o 100 %, ale vzorek je příliš malý na první místo nebo spolehlivou předpověď. Každý seznam univerzit s vysokou šancí na přijetí pro zahraniční studenty proto musí ukazovat také počet přihlášek, rok nástupu a pravidla konkrétního programu.

Univerzita Mezinárodní přihlášky Nabídky přijetí Vypočtená míra Jak údaj číst
University of Kansas 697 657 94,3 % Velký a samostatně zveřejněný mezinárodní vzorek
University of Wyoming 96 87 90,6 % Vysoká míra, ale menší vzorek
Boise State University 67 51 76,1 % Samostatné mezinárodní údaje a jasné požadavky na dokumenty a angličtinu
University of Toledo 1 369 995 72,7 % Největší mezinárodní vzorek v tomto výběru
Cameron University 12 12 100,0 % Velmi malý vzorek; nelze jej chápat jako záruku

Nejde o absolutní světový žebříček. Tabulka představuje univerzity s dostupnějšími podmínkami přijetí pro zahraniční studenty, u nichž se podařilo najít srovnatelné oficiální údaje. V zemích, které zveřejňují jiné ukazatele, by přímé pořadí vytvářelo falešnou přesnost.

Jak jsme počítali a ověřovali šance na přijetí na univerzitu

U amerických univerzit jsme použili jejich oficiální Common Data Set za rok 2025/26. Standard definuje dokončenou přihlášku jako soubor s dostatkem údajů pro úplné posouzení a přijatého uchazeče jako osobu, které byla nabídnuta možnost studia, včetně těch, kteří byli nejprve na čekací listině a později přijati.

Stejná skupina uchazečů

Zahrnuli jsme pouze zahraniční uchazeče o první ročník bakalářského studia na podzim 2025. Do skupiny jsme nemíchali magisterské studium, přestupy z jiné univerzity, jazykové kurzy ani občany či trvalé rezidenty dané země.

Čitatel a jmenovatel

Výpočet je jednoduchý: počet zahraničních uchazečů s nabídkou přijetí se dělí počtem dokončených mezinárodních přihlášek. Počet studentů, kteří se skutečně zapsali, je jiný ukazatel ovlivněný jejich volbou, náklady, vízem a mnoha dalšími faktory.

Velikost vzorku a datum

Výsledek 100 % z 12 přihlášek je méně stabilní než 94,3 % ze 697. Statistiky jednoho roku navíc neslibují stejný výsledek při dalším náboru. Proto vždy uvádíme velikost vzorku, rok a metodické upozornění.

Program je důležitější než průměr univerzity

I univerzity s méně náročnými přijímacími podmínkami mohou samostatně vybírat uchazeče na architekturu, design, technické, zdravotnické nebo umělecké obory. Mohou vyžadovat portfolio, talentovou zkoušku, vyšší průměr, určité školní předměty nebo další přihlášku. Nestačí tedy kontrolovat název instituce; je nutné ověřit stránku programu.

Pět ověřených příkladů s mezinárodními údaji

University of Kansas

University of Kansas zveřejnila 697 dokončených mezinárodních přihlášek a 657 nabídek pro podzim 2025, přibližně 94,3 %. Pro obecné přijetí na College of Liberal Arts & Sciences uvádí zajištěnou akademickou cestu se středoškolským průměrem 3,25 nebo vyšším na stupnici 4,0. Alternativní cesta kombinuje ACT alespoň 21 nebo SAT alespoň 1060 s průměrem od 2,0. Uchazeči mimo tyto podmínky mohou být posouzeni individuálně.

U zahraničních kandidátů univerzita hodnotí závěrečné vysvědčení a výsledky podle vzdělávacího systému, v němž byly získány. Některé fakulty přidávají požadavky: technické programy kontrolují matematickou přípravu, design vyžaduje portfolio a esej, hudba talentovou zkoušku. Vysoký celkový údaj tedy neruší výběr na konkrétní obor.

University of Wyoming

University of Wyoming uvedla 96 mezinárodních přihlášek a 87 nabídek, přibližně 90,6 %. Požaduje oficiální výpisy známek s překladem, doklad o angličtině a finanční dokumenty. Pro obecné přijetí do prvního ročníku popisuje zajištěné přijetí při průměru 3,0 až 4,0 a přijetí s další podporou při průměru 2,5 až 2,99.

Může jít o realistickou volbu pro uchazeče se stabilními výsledky, ale procento nelze přenést na každou specializaci. Před podáním ověřte povinné předměty, jazykový výsledek a případná omezení fakulty.

Boise State University

Boise State University zveřejnila 67 mezinárodních přihlášek a 51 nabídek, tedy přibližně 76,1 %. Úplný spis zahrnuje formulář, poplatek, školní výpisy, doklad o angličtině a kopii identifikační stránky pasu. Instituce přijímá více zkoušek; oficiální stránka mezi příklady uvádí IELTS 6,0, TOEFL iBT 68 a Duolingo English Test 100.

Pokud jazykový výsledek nestačí, univerzita může uchazeče posoudit pro přípravnou jazykově-akademickou cestu. Nejde o automatické přijetí, ale o alternativu pro toho, jehož školní příprava odpovídá programu a angličtina potřebuje zlepšit.

University of Toledo

University of Toledo má největší mezinárodní vzorek z pěti příkladů: 1 369 přihlášek a 995 nabídek, přibližně 72,7 %. Pro první ročník je nutné dokončit střední vzdělání opravňující ke studiu na univerzitě v domovském systému a dodat dokumenty podle jeho pravidel.

Univerzita výslovně upozorňuje, že fakulty a programy mohou stanovit vlastní kritéria. Celková statistika je pouze první filtr; konečné ověření musí zahrnout obor, povinné předměty, minimální průměr a jazykové podmínky.

Cameron University

Cameron University zaznamenala 12 mezinárodních přihlášek a 12 nabídek. Příklad ukazuje, proč nelze univerzity s vysokou pravděpodobností přijetí řadit jen podle procenta. Malý vzorek se může v dalším roce dramaticky změnit a neukazuje, zda všichni uchazeči už před podáním splňovali základní podmínky.

Instituci lze zařadit do širšího seznamu po kontrole programu, nákladů, uznání, ubytování a vízových dokumentů, ale celý plán by neměl stát na hodnotě 100 %.

Proč může celková míra přijetí klamat

Častou chybou jiných článků je použití všech přihlášek a rozhodnutí a následné vydávání výsledku za šanci zahraničního studenta. Oficiální údaje ukazují výrazné rozdíly.

Univerzita Celková míra Samostatná mezinárodní míra Co to znamená
Kansas State University 87,5 % 33,0 % Celkový údaj je více než dvojnásobný oproti mezinárodnímu výsledku
University of Nebraska–Lincoln 87,8 % 52,7 % V mezinárodní skupině byla konkurence znatelně vyšší
University of Oklahoma 77,6 % 48,2 % Celková míra nepopisuje zahraničního uchazeče
University of Nevada, Reno 83,1 % Samostatně nezveřejněna Lze uvést pouze celkovou statistiku
Colorado State University 88,6 % Samostatně nezveřejněna Hodnotu 88,6 % nelze označit za mezinárodní míru

Kansas State University například nabídla přijetí přibližně 87,5 % uchazečů celkem, ale pouze 463 z 1 401 zahraničních uchazečů do prvního ročníku, tedy asi 33,0 %. Není to důvod označit školu za špatnou volbu. Dokazuje to, že míra přijetí zahraničních studentů musí být ověřena zvlášť.

Vysoká míra neznamená snadné ani garantované přijetí

Výraz „univerzity, kam je snadné se dostat“ odpovídá skutečnému vyhledávání, ale proces příliš zjednodušuje. Instituce může přijmout velkou část připravených kandidátů právě proto, že k úplnému posouzení přicházejí spisy, které již splňují základní podmínky.

Je třeba zohlednit:

  • minimální a obvyklý studijní průměr;
  • povinné školní předměty;
  • úroveň angličtiny nebo jiného jazyka programu;
  • požadavky konkrétního oboru;
  • úplnost a pravost dokumentů;
  • finanční doklady a pravidla pro vízum;
  • termíny a dostupná místa.

Univerzita s vysokou mírou může odmítnout kvůli nedostatečné matematice pro technický obor, nevhodnému portfoliu pro design nebo neúplnému spisu. Naopak silný kandidát může uspět na výběrovější škole, pokud jeho profil přesně odpovídá programu.

Kde hledat univerzity s přístupnějšími podmínkami

Americké univerzity s vysokou mírou přijetí se nejlépe porovnávají tehdy, když zveřejňují samostatné mezinárodní údaje a jasná akademická pravidla. Americký model však není světovým standardem.

Ve Spojeném království jsou podíl nabídek a podíl skutečně zapsaných studentů různé ukazatele. Uchazeč může obdržet podmíněnou nabídku, nesplnit ji nebo zvolit jinou školu. UCAS výslovně varuje, že historická data nemají sloužit jako osobní předpověď aktuálních šancí.

V některých evropských zemích závisí přijetí na formálních akademických podmínkách, omezeném počtu míst, přijímací zkoušce nebo samostatné soutěži programu. Jediná globální tabulka bez vysvětlené metody by vytvářela falešnou přesnost.

Nejprve můžete vybrat oblast na stránce kam studovat v zahraničí, poté otevřít přehled zahraničních univerzit a nakonec ověřit konkrétní program.

Které programy zůstávají výběrové

Průměr univerzity je nejméně užitečný tam, kde fakulta vybírá samostatně. Často jde o:

  • medicínu, zubní lékařství a některé zdravotnické obory;
  • ošetřovatelství a programy s klinickou praxí;
  • architekturu, design, umění a scénické obory;
  • technické programy s povinnou matematickou přípravou;
  • obory s omezeným počtem laboratorních nebo praktických míst;
  • programy s esejí, pohovorem, portfoliem nebo talentovou zkouškou.

Nejprve zvolte obor v katalogu studijních programů v zahraničí a teprve potom používejte celkovou statistiku. U tvůrčích oborů zkontrolujte zadání portfolia, u regulovaných profesí akreditaci a následné profesní uznání.

Jak posoudit vlastní studijní profil

Pro realistický odhad šancí porovnejte celý akademický kontext, nejen průměr:

  1. Jaký doklad získáte po střední škole a umožňuje vstup na univerzitu v cílové zemi?
  2. Které předměty jste studovali v posledních letech a v jakém rozsahu?
  3. Splňují známky obecné i programové podmínky?
  4. Může být kvůli rozdílu vzdělávacích systémů potřeba přípravný rok?
  5. Máte pozitivní vývoj výsledků, který stojí za vysvětlení v přihlášce?

Náš průvodce podmínkami přijetí ke studiu v zahraničí poskytuje základní rámec. Každou podmínku následně ověřte na oficiální stránce pro svůj přijímací cyklus.

Jazyk výuky a přípravné cesty

Dobré studijní výsledky nenahradí chybějící jazykový doklad. Některé školy vyžadují minimální skóre před podáním, jiné nabízejí jazykovou přípravu nebo kombinovanou akademickou a jazykovou cestu.

Boise State University zveřejňuje několik způsobů prokázání angličtiny a může posoudit přípravnou cestu, pokud výsledek nedosahuje plného minima. University of Kansas také umožňuje akademické přijetí s výukou angličtiny před programem nebo souběžně s ním při splnění dalších podmínek. Univerzity s podmíněným přijetím je nutné porovnávat podle celkové délky a ceny, nikoli jen podle šance na první kladné rozhodnutí.

To neznamená, že lze angličtinu ignorovat. Přípravná cesta přidává čas a náklady a některé programy stanovují vyšší hranici. Hledáte-li alternativu k jednomu testu, přečtěte si průvodce studiem v zahraničí bez IELTS.

Dokumenty, kvůli nimž lze ztratit realistickou možnost

Přihláška na zahraniční univerzitu v roce 2027 vyžaduje více než dosažení minimálního průměru. Spis může zůstat neúplný kvůli chybějícímu výpisu, nevhodnému překladu, pozdě zaslanému jazykovému výsledku nebo dokladu, který neprokazuje požadovanou úroveň vzdělání.

Běžný soubor obsahuje:

  • závěrečné vysvědčení nebo aktuální výpis známek;
  • úřední překlad, je-li nutný;
  • doklad o angličtině nebo jazyku programu;
  • kopii pasu;
  • motivační dopis nebo esej, pokud jsou požadovány;
  • doporučení, portfolio nebo doplňkový formulář;
  • finanční dokumenty během nebo po posouzení podle země a školy.

Porovnejte svůj spis s naším seznamem dokumentů ke studiu v zahraničí. Pokud je nutné doporučení, řiďte se požadavky programu, ne univerzální šablonou, a využijte článek o doporučujícím dopise pro studium v zahraničí.

Financování a studentské vízum zůstávají samostatné kroky

Nabídka přijetí nezaručuje studentské vízum ani finanční udržitelnost cesty. Je nutné započítat školné, povinné poplatky, ubytování, pojištění, cestu a částku vyžadovanou ve finančních dokladech.

University of Wyoming například žádá potvrzení finanční podpory, zatímco Boise State University po přijetí vyžaduje doklady o prostředcích před zahájením vízového procesu. Univerzita s vysokou pravděpodobností přijetí není bezpečnou volbou, pokud rozpočet závisí na nepotvrzeném stipendiu nebo má budoucí práce pokrýt většinu nákladů.

Jak sestavit realistický seznam univerzit

Vyvážený seznam nevzniká pouze z nejvyšších procent. Rozdělte možnosti do tří skupin:

Skupina Co znamená Jak ověřovat
Ambiciózní Profil se blíží požadavkům, ale program nebo konkurence jsou výběrové Shoda předmětů, esej, portfolio a další kritéria
Realistické Akademický a jazykový profil s jistotou splňuje zveřejněné podmínky Mezinárodní data, program, termíny a rozpočet
Bezpečnější Překračujete základní podmínky a cesta je finančně proveditelná Nestačí vysoká míra: musí odpovídat i dokumenty, cena a vízový plán

Dvě nebo tři pečlivě prověřené možnosti v každé skupině obvykle stačí. Nepřidávejte školu jen proto, že se objevuje v seznamech snadného přijetí. Ověřte oficiální status, kvalitu programu, město, podporu zahraničních studentů, bydlení a celkové náklady.

Jak GUGA Education pomáhá zvýšit šanci na přijetí

Zkušenost s podporou více než 3 000 studentů ukazuje, že výsledek nezlepšuje hledání „garantované“ univerzity, ale přesné sladění profilu, programu, dokumentů, termínů a rozpočtu. GUGA Education může zhodnotit předchozí vzdělání, vybrat realistické programy, rozdělit seznam na ambiciózní a bezpečnější možnosti, připravit dokumenty a odhalit požadavky konkrétní fakulty.

Podpora může pokrýt celý proces: volbu instituce, přihlášku, finanční důkazy, ubytování i vízum. Chcete-li zjistit, které možnosti odpovídají vašim známkám a cílům, navštivte stránku přihlášky na univerzitu v zahraničí nebo proberte svůj profil s poradcem GUGA. Přijetí neslibujeme, ale dokážeme profesionálně omezit riziko náhodného výběru a zbytečně slabého spisu.

Oficiální zdroje

Časté otázky

Které univerzity mají nejvyšší míru přijetí zahraničních studentů?

Mezi ověřenými příklady zveřejnily poměrně vysoké samostatné mezinárodní výsledky University of Kansas, University of Wyoming, Boise State University a University of Toledo. Osobní výsledek stále závisí na programu, známkách, předmětech, jazyku a úplnosti dokumentů.

Existují univerzity s garantovaným přijetím?

Některé instituce zveřejňují zajištěné akademické cesty pro kandidáty, kteří splní stanovené podmínky, ale nejde o univerzální záruku pro každý program a zahraniční doklad. Fakulta, jazyk, finanční dokumenty nebo termín mohou výsledek změnit.

Znamená míra 90 %, že budu téměř jistě přijat?

Ne. Je to historický podíl kladných rozhodnutí v definované skupině, nikoli osobní předpověď. Váš profil může být silnější nebo slabší než profil dřívějších uchazečů a pravidla i konkurence se mohou v roce 2027 změnit.

Lze studovat v zahraničí s horším průměrem?

Studium v zahraničí s horším průměrem může být možné díky individuálnímu posouzení, přípravné cestě nebo nižšímu zveřejněnému minimu. Nestačí celková statistika: doklad, předměty, jazyk a rozpočet musí odpovídat programu.

Proč může být mezinárodní míra nižší než celková?

Liší se skladba přihlášek, ověřování zahraničních dokladů, jazykové podmínky, přístup k financím i počet míst. Oficiální údaje Kansas State University ukazují rozdíl větší než dvojnásobný.

Lze se na univerzitu s vysokou mírou dostat bez IELTS?

Někdy ano, pokud instituce přijímá jinou zkoušku, uznává předchozí studium v angličtině nebo nabízí přípravnou cestu. Ověřte oficiální stránku, protože konkrétní program může mít vyšší minimum.

Které obory jsou obtížné i na méně výběrové univerzitě?

Medicína, ošetřovatelství, architektura, design, umění, hudba a některé technické programy často používají samostatný výběr. Mohou vyžadovat určité předměty, portfolio, talentovou zkoušku, pohovor nebo vyšší průměr.

Kolik univerzit zařadit do seznamu?

Obvykle stačí šest až devět dobře prověřených možností: dvě až tři ambiciózní, realistické a bezpečnější. Kvalita shody je důležitější než dlouhý seznam náhodných názvů.

Znamená vysoká míra přijetí nižší kvalitu diplomu?

Nemusí. Míra popisuje přijímací proces, nikoli automaticky kvalitu výuky nebo uznání kvalifikace. Samostatně ověřte oficiální status, akreditaci, výsledky absolventů a profesní uznání.

Jak zvýšit šance na přijetí v roce 2027?

Začněte včas, zvolte program odpovídající akademickému profilu, zkontrolujte každý dokument, sestavte vyvážený seznam, splňte jazykové a fakultní požadavky a ponechte čas na opravu neúplného spisu. Profesionální kontrola dokáže odhalit slabá místa před podáním.

Další materiály

Pokračujte v přípravě na přijetí

Přijetí · podmínkyPodmínky přijetí ke studiu v zahraničí 2026–2027Přijetí · dokumentyDokumenty ke studiu v zahraničíPřijetí · postup krok za krokemJak naplánovat studium v zahraničí

Další krok

Proměňte statistiky v realistický plán přijetí

Porovnáme známky, jazyk, dokumenty a požadavky programů a vytvoříme vyvážený seznam bez prázdných slibů.

Posoudit moje šance s GUGAProhlédnout programy