Wybór uczelni

Uczelnie z wysokim wskaźnikiem przyjęć studentów zagranicznych w 2027 roku

Porównujemy oficjalne statystyki międzynarodowe, wyjaśniamy różnicę wobec wyniku ogólnego i budujemy realistyczną listę uczelni.

Dwoje studentów z dokumentami idzie przez kampus i omawia opcje rekrutacji
Uczelnie z wysokim wskaźnikiem przyjęć · dane oficjalne sprawdzone 11 sierpnia 2026 rokuZdjęcie: George Pak / Pexels

Wysoki wskaźnik przyjęć może sprawić, że uczelnia stanie się bardziej realistycznym wyborem, ale nie oznacza, że aplikacja jest formalnością. Ogólny wynik instytucji bywa znacznie inny niż rezultat kandydatów zagranicznych, a popularny kierunek może być dużo bardziej selektywny niż uczelnia jako całość. Dlatego zamiast kopiować niezweryfikowane rankingi sprawdziliśmy oficjalne dane o kompletnych aplikacjach międzynarodowych, decyzjach o przyjęciu i aktualnych wymaganiach.

Stan danych. Wartości zweryfikowano 11 sierpnia 2026 roku w oficjalnych raportach uczelni za rok akademicki 2025/26. Opisują rekrutację na pierwszy rok studiów licencjackich jesienią 2025 roku i nie gwarantują takiego samego wyniku w 2027 roku. Wymagania, liczba miejsc i profil kandydatów mogą się zmienić.

Uczelnie, na które łatwiej dostać się studentom zagranicznym, nadal wymagają dobrze dopasowanego dossier. Jeśli szukasz takich opcji, oceniaj jednocześnie trzy elementy: osobny wskaźnik przyjęć kandydatów międzynarodowych, wymagania konkretnego programu oraz zgodność dotychczasowego wykształcenia z tymi wymaganiami. Poniżej znajdziesz zweryfikowane uczelnie z wysokim wskaźnikiem przyjęć, przejrzystą metodę interpretacji danych i sposób na zbudowanie listy ambitnej, realistycznej i bezpieczniejszej.

Krótka odpowiedź: gdzie kandydaci zagraniczni mieli wysoki wskaźnik przyjęć

Według najnowszych opublikowanych danych kilka instytucji w naszej zweryfikowanej próbie odnotowało stosunkowo wysokie wyniki wśród międzynarodowych kandydatów na pierwszy rok. University of Kansas wydał 657 pozytywnych decyzji na 697 kompletnych aplikacji, University of Wyoming 87 na 96, Boise State University 51 na 67, a University of Toledo 995 na 1 369. Odpowiada to około 94,3%, 90,6%, 76,1% i 72,7%.

Cameron University podał 12 pozytywnych decyzji na 12 aplikacji międzynarodowych. Matematycznie jest to 100%, jednak próba jest zbyt mała, by umieścić uczelnię na pierwszym miejscu albo uznać wynik za wiarygodną prognozę. Każdy ranking uczelni z wysoką szansą na przyjęcie studentów zagranicznych należy więc czytać wraz z liczbą aplikacji, rokiem rekrutacji i zasadami konkretnego programu.

Uczelnia Aplikacje międzynarodowe Oferty przyjęcia Obliczony wskaźnik Jak rozumieć wynik
University of Kansas 697 657 94,3% Duża, osobno opublikowana próba międzynarodowa
University of Wyoming 96 87 90,6% Wysoki wynik, ale mniejsza próba
Boise State University 67 51 76,1% Osobne dane międzynarodowe i jasne wymagania dotyczące dokumentów oraz języka
University of Toledo 1 369 995 72,7% Największa próba międzynarodowa w tym zestawieniu
Cameron University 12 12 100,0% Bardzo mała próba; nie należy traktować jej jako gwarancji

Nie jest to absolutny ranking światowy. Tabela przedstawia uczelnie z bardziej dostępnymi warunkami przyjęcia studentów zagranicznych, dla których udało się znaleźć porównywalne dane urzędowe. W krajach publikujących inne wskaźniki bezpośrednie uporządkowanie tworzyłoby fałszywą precyzję.

Jak obliczaliśmy i sprawdzaliśmy szanse na przyjęcie na studia

Dla uczelni amerykańskich wykorzystaliśmy oficjalny Common Data Set za 2025/26. Standard określa kompletną aplikację jako dossier zawierające wystarczające informacje do pełnej oceny, a osobę przyjętą jako kandydata, który otrzymał ofertę, w tym także po początkowym umieszczeniu na liście oczekujących.

Ta sama grupa kandydatów

Uwzględniliśmy wyłącznie zagranicznych kandydatów na pierwszy rok studiów licencjackich jesienią 2025 roku. Nie łączyliśmy tej grupy z rekrutacją na studia magisterskie, transferami z innej uczelni, kursami językowymi ani aplikacjami obywateli i stałych rezydentów.

Licznik i mianownik

Obliczenie jest proste: liczba kandydatów międzynarodowych, którym zaproponowano przyjęcie, jest dzielona przez liczbę kompletnych aplikacji międzynarodowych. Liczba osób, które faktycznie rozpoczęły naukę, to inny wskaźnik zależny od wyboru studenta, kosztów, wizy i wielu innych przyczyn.

Wielkość próby i data

Wynik 100% oparty na 12 aplikacjach jest mniej stabilny niż 94,3% oparty na 697. Statystyka jednego roku nie obiecuje też identycznego rezultatu w następnym naborze. Dlatego zawsze podajemy liczbę aplikacji, rok i zastrzeżenie metodologiczne.

Program jest ważniejszy niż średnia uczelni

Nawet uczelnie z mniej selektywną rekrutacją mogą osobno wybierać kandydatów na architekturę, projektowanie, inżynierię, kierunki medyczne i artystyczne. Mogą wymagać portfolio, przesłuchania, wyższej średniej, konkretnych przedmiotów szkolnych lub dodatkowej aplikacji. Trzeba więc sprawdzić stronę programu, a nie tylko nazwę i ogólny wynik uczelni.

Pięć zweryfikowanych przykładów z danymi międzynarodowymi

University of Kansas

University of Kansas opublikował 697 kompletnych aplikacji międzynarodowych i 657 pozytywnych decyzji na jesień 2025 roku, czyli około 94,3%. W przypadku ogólnego przyjęcia do College of Liberal Arts & Sciences uczelnia opisuje zapewnioną ścieżkę akademicką przy średniej szkolnej 3,25 lub wyższej w skali 4,0. Alternatywna ścieżka łączy ACT od 21 lub SAT od 1060 ze średnią co najmniej 2,0. Kandydaci niespełniający tych warunków mogą zostać ocenieni indywidualnie.

W przypadku cudzoziemców uczelnia ocenia świadectwo i wyniki zgodnie z systemem edukacji, w którym je uzyskano. Niektóre wydziały dodają własne kryteria: kierunki inżynieryjne sprawdzają przygotowanie matematyczne, projektowanie wymaga portfolio i eseju, a muzyka przesłuchania. Wysoki ogólny wskaźnik nie usuwa selekcji na konkretny program.

University of Wyoming

University of Wyoming odnotował 96 aplikacji międzynarodowych i 87 ofert, czyli około 90,6%. Uczelnia prosi o oficjalne wykazy ocen z tłumaczeniem, potwierdzenie znajomości angielskiego i dokumenty finansowe. Dla ogólnej rekrutacji na pierwszy rok opisuje zapewnione przyjęcie ze średnią od 3,0 do 4,0 oraz przyjęcie z dodatkowym wsparciem przy wyniku od 2,5 do 2,99.

Może to być realistyczny przykład dla kandydata ze stabilnymi wynikami, ale procentu nie można przenosić na każdą specjalność. Przed aplikacją należy zweryfikować wymagane przedmioty, wynik językowy i ewentualne ograniczenia wydziału.

Boise State University

Boise State University opublikował 67 aplikacji międzynarodowych i 51 ofert, około 76,1%. Kompletny dossier obejmuje formularz, opłatę aplikacyjną, szkolne wykazy ocen, potwierdzenie angielskiego i kopię strony identyfikacyjnej paszportu. Uczelnia akceptuje kilka testów; strona oficjalna wymienia przykładowo IELTS 6,0, TOEFL iBT 68 i Duolingo English Test 100.

Jeżeli wynik z języka jest niewystarczający, uczelnia może rozważyć kandydata do ścieżki przygotowawczej łączącej język i zajęcia akademickie. Nie jest to automatyczne przyjęcie, ale alternatywa dla osoby, której profil szkolny odpowiada programowi, a angielski wymaga poprawy.

University of Toledo

University of Toledo ma największą próbę międzynarodową z pięciu przykładów: 1 369 aplikacji i 995 ofert, czyli około 72,7%. Kandydat na pierwszy rok musi ukończyć szkołę średnią uprawniającą do podjęcia studiów w systemie kraju pochodzenia i złożyć dokumenty zgodnie z zasadami tego systemu.

Uczelnia wyraźnie ostrzega, że wydziały i programy mogą ustalać własne kryteria. Statystyka ogólna jest tylko pierwszym filtrem; końcowa kontrola musi obejmować kierunek, obowiązkowe przedmioty, minimalny wynik i warunki językowe.

Cameron University

Cameron University zarejestrował 12 aplikacji międzynarodowych i 12 ofert. Przykład pokazuje, dlaczego uczelni z wysokim prawdopodobieństwem przyjęcia nie wolno sortować wyłącznie według procentu. Mała próba może gwałtownie zmienić się już rok później i nie pokazuje, czy wszyscy kandydaci spełniali warunki podstawowe przed złożeniem dossier.

Instytucję można dodać do szerszej listy po sprawdzeniu programu, kosztów, uznawalności, zakwaterowania i dokumentów wizowych, ale nie należy budować całego planu na wartości 100%.

Dlaczego ogólny wskaźnik przyjęć może wprowadzać w błąd

Częstym błędem podobnych artykułów jest użycie wszystkich aplikacji i ofert, a następnie nazwanie wyniku szansą studenta zagranicznego. Dane oficjalne pokazują duże różnice.

Uczelnia Wskaźnik ogólny Osobny wskaźnik międzynarodowy Co to oznacza
Kansas State University 87,5% 33,0% Wynik ogólny jest ponad dwa razy wyższy od międzynarodowego
University of Nebraska–Lincoln 87,8% 52,7% Konkurencja w grupie międzynarodowej była wyraźnie większa
University of Oklahoma 77,6% 48,2% Wskaźnik ogólny nie opisuje kandydata zagranicznego
University of Nevada, Reno 83,1% Nie opublikowano osobno Można podać wyłącznie statystykę ogólną
Colorado State University 88,6% Nie opublikowano osobno Wartości 88,6% nie wolno nazywać wskaźnikiem międzynarodowym

Na przykład Kansas State University przyjął około 87,5% kandydatów ogółem, ale 463 z 1 401 zagranicznych kandydatów na pierwszy rok, czyli około 33,0%. Nie czyni to uczelni złym wyborem; dowodzi, że wskaźnik przyjęć studentów zagranicznych trzeba sprawdzać oddzielnie.

Wysoki wynik nie oznacza łatwego ani gwarantowanego przyjęcia

Fraza „uczelnie, na które łatwo się dostać” odpowiada rzeczywistemu zapytaniu, ale nadmiernie upraszcza proces. Instytucja może przyjmować dużą część przygotowanych kandydatów właśnie dlatego, że do pełnej oceny trafiają dossier spełniające już podstawowe warunki.

Nadal trzeba uwzględnić:

  • minimalną i typową średnią ocen;
  • obowiązkowe przedmioty szkolne;
  • poziom angielskiego lub innego języka programu;
  • wymagania konkretnego kierunku;
  • kompletność i autentyczność dokumentów;
  • dowody finansowe i zasady wizowe;
  • terminy oraz liczbę dostępnych miejsc.

Uczelnia z wysokim wskaźnikiem może odmówić z powodu niewystarczającej matematyki na inżynierię, nieodpowiedniego portfolio na projektowanie lub niepełnego dossier. Z kolei mocny kandydat może dostać się do instytucji bardziej selektywnej, jeśli jego profil dokładnie pasuje do programu.

Gdzie szukać uczelni z bardziej dostępnymi warunkami

Uczelnie w USA z wysokim wskaźnikiem przyjęć najłatwiej porównywać, gdy publikują osobne dane międzynarodowe i jasne reguły akademickie. Model amerykański nie jest jednak uniwersalnym standardem światowym.

W Wielkiej Brytanii odsetek ofert i odsetek faktycznie zapisanych studentów to dwa różne wskaźniki. Kandydat może otrzymać ofertę warunkową, nie spełnić jej warunków albo wybrać inną szkołę. UCAS wyraźnie ostrzega, że danych historycznych nie należy traktować jako osobistej prognozy aktualnych szans.

W części państw europejskich rekrutacja zależy od formalnych warunków akademickich, limitu miejsc, egzaminu wstępnego lub osobnej selekcji programu. Jedna globalna tabela bez metodologii tworzyłaby fałszywe poczucie dokładności.

Najpierw wybierz region na stronie gdzie studiować za granicą, następnie przejdź do katalogu zagranicznych uczelni i sprawdź konkretny program.

Które programy pozostają konkurencyjne

Średni wskaźnik uczelni jest najmniej przydatny tam, gdzie wydział samodzielnie wybiera kandydatów. Często dotyczy to:

  • medycyny, stomatologii i części kierunków medycznych;
  • pielęgniarstwa i programów z praktyką kliniczną;
  • architektury, projektowania, sztuki i kierunków performatywnych;
  • inżynierii z obowiązkowym przygotowaniem matematycznym;
  • programów z ograniczoną liczbą miejsc laboratoryjnych lub praktycznych;
  • kierunków z osobnym esejem, rozmową, portfolio albo przesłuchaniem.

Najpierw wybierz specjalizację w katalogu programów studiów za granicą, a dopiero potem używaj statystyki uczelni. Dla kierunków kreatywnych sprawdź wymagania portfolio, a dla zawodów regulowanych akredytację i późniejsze uznanie zawodowe.

Jak ocenić własny profil akademicki

Aby oszacować realne szanse na przyjęcie, porównaj cały kontekst edukacyjny, nie tylko średnią:

  1. Jaki dokument otrzymasz po szkole średniej i czy daje on prawo do studiów w wybranym kraju?
  2. Jakich przedmiotów uczyłeś się w ostatnich latach i w jakim wymiarze?
  3. Czy wyniki spełniają warunki ogólne oraz wymagania programu?
  4. Czy z powodu różnic między systemami potrzebny może być rok przygotowawczy?
  5. Czy masz pozytywny trend ocen, który warto wyjaśnić w aplikacji?

Nasz przewodnik po wymaganiach na studia za granicą daje podstawową strukturę. Każdy warunek trzeba następnie sprawdzić na oficjalnej stronie dla własnego naboru.

Język nauczania i ścieżki przygotowawcze

Dobre wyniki akademickie nie zastępują brakującego potwierdzenia języka. Niektóre uczelnie wymagają minimalnego wyniku przed aplikacją, inne oferują przygotowanie językowe lub łączoną ścieżkę akademicko-językową.

Boise State University publikuje kilka sposobów potwierdzenia angielskiego i może rozważyć ścieżkę przygotowawczą, gdy wynik jest poniżej pełnego minimum. University of Kansas także umożliwia przyjęcie akademickie z zajęciami z angielskiego przed programem lub równolegle, jeśli spełniono inne warunki. Uczelnie z przyjęciem warunkowym należy porównywać pod względem całkowitego czasu i kosztu, nie tylko szansy na pierwszą pozytywną decyzję.

Nie oznacza to, że angielski można zignorować. Przygotowanie zwiększa czas i koszty, a poszczególne programy ustalają wyższe progi. Jeśli szukasz alternatywy dla jednego egzaminu, przeczytaj przewodnik po studiach za granicą bez IELTS.

Dokumenty, przez które można stracić realistyczną możliwość

Aplikacja na zagraniczną uczelnię w 2027 roku wymaga więcej niż osiągnięcia minimalnej średniej. Dossier może pozostać niepełne z powodu brakującego wykazu ocen, niewłaściwego tłumaczenia, zbyt późno wysłanego wyniku językowego lub dokumentu, który nie potwierdza ukończenia wymaganego poziomu nauki.

Typowy zestaw obejmuje:

  • świadectwo ukończenia szkoły lub bieżący wykaz ocen;
  • tłumaczenie urzędowe, jeśli jest wymagane;
  • potwierdzenie angielskiego lub języka programu;
  • kopię paszportu;
  • list motywacyjny albo esej, jeśli są wymagane;
  • rekomendacje, portfolio lub dodatkowy formularz;
  • dokumenty finansowe w trakcie lub po ocenie, zależnie od państwa i instytucji.

Porównaj dossier z naszą listą dokumentów na studia za granicą. Jeżeli potrzebna jest rekomendacja, stosuj wymagania programu, a nie uniwersalny wzór, i skorzystaj z artykułu o liście rekomendacyjnym na studia za granicą.

Finansowanie i wiza studencka pozostają osobnymi etapami

Oferta przyjęcia nie gwarantuje wizy i nie dowodzi, że droga jest finansowo możliwa. Trzeba policzyć czesne, obowiązkowe opłaty, zakwaterowanie, ubezpieczenie, podróż oraz kwotę wymaganą w dokumentach finansowych.

University of Wyoming prosi o dowód wsparcia finansowego, a Boise State University po przyjęciu wymaga dokumentacji środków przed rozpoczęciem procedury wizowej. Uczelnia z wysokim prawdopodobieństwem przyjęcia nie jest bezpieczną opcją, jeśli budżet zależy od niepotwierdzonego stypendium lub przyszła praca ma pokryć większość wydatków.

Jak zbudować realistyczną listę uczelni

Realistyczna lista uczelni nie składa się wyłącznie z najwyższych procentów. Podziel opcje na trzy grupy:

Grupa Co oznacza Jak sprawdzać
Ambitne Profil jest bliski wymaganiom, ale program lub konkurencja są selektywne Zgodność przedmiotów, esej, portfolio i dodatkowe kryteria
Realistyczne Profil akademicki i językowy wyraźnie spełnia opublikowane warunki Dane międzynarodowe, program, terminy i budżet
Bezpieczniejsze Przekraczasz warunki podstawowe i masz finansowo wykonalną drogę Nie tylko wysoki wynik: także dokumenty, koszt i plan wizowy muszą pasować

Dwie lub trzy starannie sprawdzone opcje w każdej grupie zazwyczaj wystarczą. Nie dodawaj uczelni tylko dlatego, że występuje w zestawieniach łatwej rekrutacji. Sprawdź status oficjalny, jakość programu, miasto, wsparcie studentów zagranicznych, zakwaterowanie i pełny koszt.

Jak GUGA Education pomaga zwiększyć szanse na przyjęcie

Doświadczenie w prowadzeniu ponad 3 000 studentów pokazuje, że wynik poprawia nie szukanie „gwarantowanej” uczelni, lecz precyzyjne dopasowanie profilu, programu, dokumentów, terminów i budżetu. GUGA Education może ocenić wcześniejsze wykształcenie, dobrać realistyczne programy, podzielić listę na ambitne i bezpieczniejsze opcje, przygotować dossier i wychwycić wymagania konkretnego wydziału.

Wsparcie może obejmować cały proces: wybór instytucji, aplikację, dowody finansowe, mieszkanie i wizę. Aby ustalić, które opcje pasują do Twoich ocen i celów, odwiedź stronę rekrutacji na studia za granicą lub omów profil z doradcą GUGA. Nie obiecujemy przyjęcia, ale możemy profesjonalnie ograniczyć ryzyko przypadkowego wyboru i niepotrzebnie słabego dossier.

Oficjalne źródła

Najczęściej zadawane pytania

Które uczelnie mają najwyższy wskaźnik przyjęć studentów zagranicznych?

Wśród zweryfikowanych przykładów stosunkowo wysokie osobne wyniki międzynarodowe opublikowały University of Kansas, University of Wyoming, Boise State University i University of Toledo. Indywidualny rezultat nadal zależy od programu, ocen, przedmiotów, języka i kompletności dokumentów.

Czy istnieją uczelnie z gwarantowanym przyjęciem?

Niektóre instytucje publikują zapewnione ścieżki akademickie dla osób spełniających określone warunki, ale nie jest to uniwersalna gwarancja dla każdego programu i zagranicznego dokumentu. Wydział, język, dokumenty finansowe lub termin mogą zmienić decyzję.

Czy wynik 90% oznacza, że niemal na pewno zostanę przyjęty?

Nie. To historyczny odsetek pozytywnych decyzji w określonej grupie, a nie prognoza osobista. Twój profil może być mocniejszy lub słabszy niż profil poprzednich kandydatów, a wymagania i konkurencja mogą się zmienić w 2027 roku.

Czy możliwe są studia za granicą z niską średnią?

Studia za granicą z niską średnią mogą być możliwe dzięki indywidualnej ocenie, ścieżce przygotowawczej lub niższemu opublikowanemu minimum. Ogólna statystyka nie wystarcza: świadectwo, przedmioty, język i budżet muszą odpowiadać programowi.

Dlaczego wskaźnik międzynarodowy bywa niższy od ogólnego?

Znaczenie mają struktura aplikacji, ocena zagranicznych dokumentów, warunki językowe, finansowanie i liczba miejsc. Oficjalne dane Kansas State University pokazują różnicę większą niż dwukrotna.

Czy można dostać się bez IELTS na uczelnię z wysokim wskaźnikiem?

Czasami tak, jeśli instytucja przyjmuje inny test, uznaje wcześniejszą naukę w języku angielskim albo oferuje ścieżkę przygotowawczą. Sprawdź stronę oficjalną, ponieważ konkretny program może ustalać wyższy próg.

Które kierunki są trudne nawet na mniej selektywnej uczelni?

Medycyna, pielęgniarstwo, architektura, projektowanie, sztuka, muzyka i część inżynierii często prowadzą osobną selekcję. Mogą wymagać konkretnych przedmiotów, portfolio, przesłuchania, rozmowy lub wyższej średniej.

Ile uczelni należy umieścić na liście?

Zwykle wystarcza od sześciu do dziewięciu dobrze sprawdzonych opcji: po dwie lub trzy ambitne, realistyczne i bezpieczniejsze. Jakość dopasowania jest ważniejsza niż długa lista przypadkowych nazw.

Czy wysoki wskaźnik oznacza gorszą jakość dyplomu?

Niekoniecznie. Wskaźnik opisuje rekrutację, a nie automatycznie jakość nauczania lub uznawalność kwalifikacji. Oddzielnie sprawdź status uczelni, akredytację programu, wyniki absolwentów i uznanie zawodowe.

Jak zwiększyć szanse na przyjęcie w 2027 roku?

Zacznij wcześnie, wybierz program pasujący do profilu, sprawdź każdy dokument, przygotuj zrównoważoną listę, spełnij wymagania językowe i wydziałowe oraz zostaw czas na poprawę niepełnego dossier. Profesjonalny przegląd może znaleźć słabe punkty przed wysłaniem.

Inne materiały

Kontynuuj przygotowania do rekrutacji

Rekrutacja · wymaganiaWymagania na studia za granicą w latach 2026–2027Rekrutacja · dokumentyDokumenty na studia za granicąRekrutacja · przewodnik krok po krokuJak zaplanować studia za granicą

Następny krok

Zamień statystyki w realistyczny plan rekrutacji

Porównamy Twoje oceny, język, dokumenty i wymagania programów, a następnie stworzymy zrównoważoną listę bez pustych obietnic.

Oceń moje szanse z GUGAZobacz programy