Alegerea universității
Universități cu rată mare de admitere pentru studenții internaționali în 2027
Comparăm statisticile internaționale oficiale, explicăm diferența față de rata generală și alcătuim o listă realistă de universități.

O rată mare de admitere poate transforma o universitate într-o opțiune mai realistă, dar nu face din dosar o simplă formalitate. Procentul general al instituției poate fi foarte diferit de rezultatul candidaților internaționali, iar un program popular poate fi mult mai selectiv decât universitatea în ansamblu. De aceea, nu am preluat clasamente neverificate, ci am consultat date oficiale despre cereri internaționale complete, decizii de admitere și cerințe actuale.
Statutul datelor. Cifrele au fost verificate la 11 august 2026 în rapoartele oficiale ale universităților pentru anul universitar 2025/26. Ele descriu admiterea în primul an de licență din toamna anului 2025 și nu garantează același rezultat în 2027. Cerințele, numărul de locuri și profilul candidaților se pot schimba.
Dacă vă interesează universități la care se intră mai ușor ca student internațional, analizați împreună trei elemente: rata separată de admitere a candidaților internaționali, cerințele programului ales și compatibilitatea studiilor anterioare cu aceste cerințe. Mai jos găsiți exemple verificate de universități cu rată mare de admitere, o metodă transparentă de interpretare a cifrelor și un mod de a alcătui o listă cu opțiuni ambițioase, realiste și mai sigure.
Răspuns scurt: unde candidații internaționali au avut rate ridicate
Conform celor mai recente date publicate, mai multe instituții din eșantionul verificat au avut rate relativ ridicate pentru candidații internaționali din primul an. University of Kansas a emis 657 de oferte din 697 de cereri complete, University of Wyoming 87 din 96, Boise State University 51 din 67, iar University of Toledo 995 din 1.369. Procentele sunt de aproximativ 94,3%, 90,6%, 76,1% și, respectiv, 72,7%.
Cameron University a raportat 12 decizii pozitive din 12 cereri internaționale. Matematic, rezultatul este 100%, însă eșantionul este prea mic pentru a plasa instituția pe primul loc sau pentru a considera cifra o prognoză solidă. Orice listă de universități cu rată mare de acceptare pentru studenții internaționali trebuie citită împreună cu numărul cererilor, anul admiterii și regulile programului concret.
| Universitate | Cereri internaționale | Oferte de admitere | Rată calculată | Cum trebuie citită cifra |
|---|---|---|---|---|
| University of Kansas | 697 | 657 | 94,3% | Eșantion internațional mare, publicat separat |
| University of Wyoming | 96 | 87 | 90,6% | Rată ridicată, dar eșantion mai mic |
| Boise State University | 67 | 51 | 76,1% | Date internaționale separate și cerințe clare privind documentele și engleza |
| University of Toledo | 1.369 | 995 | 72,7% | Cel mai mare eșantion internațional din această selecție |
| Cameron University | 12 | 12 | 100,0% | Eșantion foarte mic; nu trebuie interpretat ca garanție |
Acesta nu este un clasament mondial absolut. Tabelul prezintă universități cu condiții de admitere mai accesibile pentru studenții internaționali pentru care am găsit date oficiale comparabile. În țările care publică alți indicatori, ordonarea directă ar crea o precizie înșelătoare.
Cum am calculat și verificat șansele de admitere la universitate
Pentru universitățile americane am folosit Common Data Set oficial pentru 2025/26. Standardul definește cererea completă drept un dosar cu suficiente informații pentru evaluarea integrală, iar candidatul admis drept persoana care primește o ofertă, inclusiv după plasarea inițială pe lista de așteptare.
Același grup de candidați
Am inclus doar candidați internaționali care au solicitat intrarea în primul an de licență în toamna anului 2025. Nu am amestecat masteratul, transferurile de la alte universități, cursurile de limbă ori cererile cetățenilor și rezidenților permanenți.
Numărătorul și numitorul
Calculul este simplu: numărul candidaților internaționali care au primit ofertă se împarte la numărul cererilor internaționale complete. Numărul celor care s-au înscris efectiv este un alt indicator, influențat de alegerea studentului, cost, viză și multe alte cauze.
Dimensiunea eșantionului și data
Un rezultat de 100% bazat pe 12 cereri este mai puțin stabil decât 94,3% bazat pe 697. În plus, cifrele unui singur an nu promit același rezultat la următoarea admitere. De aceea prezentăm întotdeauna volumul, anul și avertismentul metodologic.
Programul contează mai mult decât media universității
Chiar și universitățile cu admitere mai puțin selectivă pot evalua separat candidații la arhitectură, design, inginerie, sănătate sau arte. Pot fi necesare portofoliu, audiție, o medie mai mare, anumite discipline școlare ori o cerere suplimentară. Prin urmare, verificăm pagina programului, nu doar statistica generală a instituției.
Cinci exemple verificate cu date internaționale
University of Kansas
University of Kansas a publicat 697 de cereri internaționale complete și 657 de oferte pentru toamna anului 2025, adică aproximativ 94,3%. Pentru admiterea generală la College of Liberal Arts & Sciences, universitatea descrie o rută academică sigură de la o medie școlară de 3,25 din 4,0. O rută alternativă combină ACT de minimum 21 sau SAT de minimum 1060 cu o medie de cel puțin 2,0. Dosarele care nu îndeplinesc aceste condiții pot fi evaluate individual.
Pentru candidații internaționali, instituția evaluează diploma și rezultatele conform sistemului educațional în care au fost obținute. Unele facultăți adaugă condiții: ingineria verifică pregătirea la matematică, designul solicită portofoliu și eseu, iar muzica audiție. Rata mare la nivel de universitate nu elimină selecția pentru un anumit program.
University of Wyoming
University of Wyoming a raportat 96 de cereri internaționale și 87 de oferte, aproximativ 90,6%. Solicită foi matricole oficiale cu traducere, dovada limbii engleze și documente financiare. Pentru admiterea generală în primul an, instituția descrie admitere sigură pentru o medie între 3,0 și 4,0 și admitere cu sprijin suplimentar pentru o medie între 2,5 și 2,99.
Exemplul poate fi realist pentru un candidat cu rezultate constante, dar procentul nu poate fi transferat automat fiecărei specializări. Verificați disciplinele necesare, rezultatul lingvistic și eventualele restricții ale facultății.
Boise State University
Boise State University a publicat 67 de cereri internaționale și 51 de oferte, aproximativ 76,1%. Un dosar complet cuprinde formularul, taxa de aplicare, foile matricole, dovada limbii engleze și copia paginii de identitate din pașaport. Instituția acceptă mai multe teste; pagina oficială menționează, printre exemple, IELTS 6,0, TOEFL iBT 68 și Duolingo English Test 100.
Dacă rezultatul la engleză este insuficient, universitatea poate analiza candidatul pentru o rută pregătitoare lingvistică și academică. Nu este admitere automată, dar reprezintă o alternativă pentru persoana al cărei profil școlar corespunde programului și care mai trebuie să își îmbunătățească engleza.
University of Toledo
University of Toledo are cel mai mare eșantion internațional dintre cele cinci exemple: 1.369 de cereri și 995 de oferte, aproximativ 72,7%. Pentru primul an trebuie finalizate studii secundare care permit accesul la universitate în sistemul de origine, iar documentele se depun conform regulilor acelui sistem.
Universitatea precizează că facultățile și programele pot stabili criterii proprii. Statistica generală este doar un prim filtru; verificarea finală trebuie să privească specializarea, disciplinele obligatorii, media minimă și condițiile de limbă.
Cameron University
Cameron University a înregistrat 12 cereri internaționale și 12 oferte. Exemplul arată de ce universitățile cu probabilitate mare de admitere nu trebuie ordonate numai după procent. Un eșantion mic se poate schimba radical anul următor, iar statistica nu arată dacă toți candidații îndeplineau deja condițiile de bază.
Instituția poate fi inclusă într-o listă mai largă după verificarea programului, costului, recunoașterii, cazării și documentelor de viză, dar întregul plan nu trebuie construit în jurul cifrei de 100%.
De ce rata generală de admitere poate induce în eroare
O greșeală frecventă în ghiduri este folosirea tuturor cererilor și ofertelor, urmată de prezentarea rezultatului drept șansa unui student internațional. Datele oficiale arată diferențe foarte mari.
| Universitate | Rată generală | Rată internațională separată | Ce înseamnă |
|---|---|---|---|
| Kansas State University | 87,5% | 33,0% | Cifra generală este de peste două ori mai mare decât rezultatul internațional |
| University of Nebraska–Lincoln | 87,8% | 52,7% | Concurența a fost vizibil mai mare în grupul internațional |
| University of Oklahoma | 77,6% | 48,2% | Rata generală nu descrie candidatul internațional |
| University of Nevada, Reno | 83,1% | Nu este publicată separat | Poate fi menționată numai statistica generală |
| Colorado State University | 88,6% | Nu este publicată separat | 88,6% nu poate fi numită rată internațională |
De exemplu, Kansas State University a oferit admitere pentru aproximativ 87,5% dintre candidați în total, dar numai pentru 463 din 1.401 de candidați internaționali din primul an, adică aproximativ 33,0%. Aceasta nu face universitatea o alegere slabă; dovedește că rata de admitere a studenților internaționali trebuie verificată separat.
O rată mare nu înseamnă admitere ușoară sau garantată
Expresia „universități la care se intră ușor” corespunde unei căutări reale, însă simplifică excesiv procesul. O instituție poate admite o mare parte dintre candidații pregătiți tocmai fiindcă dosarele complete ajunse la evaluare respectă deja condițiile de bază.
Trebuie luate în calcul:
- media minimă și media obișnuită;
- disciplinele școlare obligatorii;
- nivelul de engleză sau al limbii programului;
- cerințele specializării;
- caracterul complet și autentic al documentelor;
- dovada financiară și regulile vizei;
- termenele și locurile disponibile.
O universitate cu rată ridicată poate respinge un candidat din cauza pregătirii insuficiente la matematică pentru inginerie, a unui portofoliu nepotrivit pentru design sau a unui dosar incomplet. Invers, un candidat puternic poate reuși la o instituție mai selectivă dacă profilul său corespunde foarte bine programului.
Unde găsiți universități cu cerințe mai accesibile
Universitățile din SUA cu rată mare de admitere sunt mai ușor de comparat atunci când publică separat datele internaționale și reguli academice clare. Modelul american nu este însă un standard mondial.
În Regatul Unit, rata ofertelor și rata înscrierii efective sunt indicatori diferiți. Un candidat poate primi ofertă condiționată, poate să nu îndeplinească condițiile sau poate alege altă instituție. UCAS avertizează că datele istorice nu trebuie folosite ca prognoză personală a șanselor actuale.
În unele țări europene, admiterea depinde de condiții academice formale, limite de locuri, examen de intrare sau selecție proprie a programului. Un singur tabel global fără o metodă clară ar crea o precizie falsă.
Puteți alege mai întâi regiunea în pagina unde să studiezi în străinătate, apoi consulta catalogul universităților din străinătate și verifica programul concret.
Ce programe rămân foarte competitive
Rata medie a universității este mai puțin utilă atunci când facultatea selectează separat. Aici intră adesea:
- medicina, stomatologia și unele domenii de sănătate;
- asistența medicală și programele cu practică clinică;
- arhitectura, designul, artele și domeniile performative;
- ingineria cu pregătire obligatorie la matematică;
- programele cu puține locuri de laborator sau practică;
- specializările cu eseu, interviu, portofoliu ori audiție separată.
Alegeți mai întâi o direcție în catalogul programelor de studiu în străinătate, apoi interpretați statistica instituției. Pentru domeniile creative verificați cerința de portofoliu, iar pentru profesiile reglementate acreditarea și recunoașterea profesională ulterioară.
Cum vă evaluați profilul academic
Pentru a estima șansele reale, comparați întregul context academic, nu doar media:
- Ce diplomă primiți la finalul liceului și permite aceasta accesul la universitate în țara aleasă?
- Ce discipline ați studiat în ultimii ani și cu ce număr de ore?
- Rezultatele îndeplinesc atât condițiile generale, cât și pe cele ale programului?
- Ar putea fi necesar un an pregătitor din cauza diferențelor dintre sistemele educaționale?
- Aveți o evoluție pozitivă care merită explicată în dosar?
Ghidul nostru despre cerințele de admitere la studii în străinătate oferă cadrul inițial. Fiecare condiție trebuie apoi verificată pe pagina oficială pentru anul admiterii dumneavoastră.
Limba de studiu și rutele pregătitoare
Rezultatele academice bune nu înlocuiesc o dovadă lingvistică lipsă. Unele universități cer scorul minim înainte de trimiterea dosarului; altele pot oferi pregătire lingvistică ori o rută combinată academică și de limbă.
Boise State University publică mai multe modalități de dovedire a englezei și poate analiza o rută pregătitoare dacă rezultatul este sub pragul complet. University of Kansas poate oferi, de asemenea, admitere academică împreună cu cursuri de engleză înainte sau în paralel cu programul, dacă celelalte condiții sunt îndeplinite. Universitățile cu admitere condiționată trebuie comparate după durata și costul total, nu doar după probabilitatea primului răspuns pozitiv.
Aceasta nu înseamnă că engleza poate fi ignorată. Pregătirea adaugă timp și costuri, iar unele programe stabilesc praguri mai înalte. Dacă aveți nevoie de o alternativă la un anumit examen, citiți ghidul despre studii în străinătate fără IELTS.
Documente care pot compromite o opțiune realistă
Admiterea la o universitate din străinătate în 2027 presupune mai mult decât atingerea mediei minime. Dosarul poate rămâne incomplet din cauza unei foi matricole lipsă, a unei traduceri necorespunzătoare, a unui rezultat lingvistic trimis târziu ori a unui act care nu confirmă nivelul de studiu necesar.
Dosarul obișnuit poate include:
- diploma de liceu sau foaia matricolă curentă;
- traducere oficială, dacă este necesară;
- dovada englezei ori a limbii programului;
- copie de pașaport;
- scrisoare de motivație sau eseu, dacă se solicită;
- recomandări, portofoliu ori formular suplimentar;
- documente financiare în timpul sau după evaluare, în funcție de țară și instituție.
Comparați dosarul cu lista noastră de documente pentru studii în străinătate. Dacă este necesară o recomandare, urmați instrucțiunile programului, nu un șablon universal, și consultați ghidul despre scrisoarea de recomandare pentru admitere.
Finanțarea și viza de student rămân etape separate
O ofertă nu garantează viza și nu dovedește că traseul este accesibil financiar. Trebuie calculate taxa de școlarizare, costurile obligatorii, cazarea, asigurarea, călătoria și suma cerută ca dovadă financiară.
University of Wyoming solicită dovada sprijinului financiar, iar Boise State University cere documente privind fondurile după admitere pentru inițierea procedurii de viză. O universitate cu probabilitate mare de admitere nu este o opțiune sigură dacă bugetul depinde de o bursă neconfirmată sau dacă un viitor loc de muncă trebuie să acopere majoritatea cheltuielilor.
Cum alcătuiți o listă realistă de universități
O selecție echilibrată nu se bazează doar pe cele mai mari procente. Împărțiți opțiunile în trei grupuri:
| Grup | Ce înseamnă | Cum verificați |
|---|---|---|
| Ambițioase | Profilul este apropiat de cerințe, dar programul sau concurența sunt selective | Potrivirea disciplinelor, eseul, portofoliul și criteriile suplimentare |
| Realiste | Profilul academic și lingvistic îndeplinește confortabil condițiile publicate | Date internaționale, program, termene și buget |
| Mai sigure | Depășiți condițiile de bază și aveți un traseu financiar fezabil | Nu doar rata: documentele, costul și planul de viză trebuie să se potrivească |
Două sau trei opțiuni atent cercetate în fiecare grup sunt, de regulă, suficiente. Nu adăugați o instituție numai pentru că apare în liste cu admitere ușoară. Verificați statutul oficial, calitatea programului, orașul, sprijinul internațional, cazarea și costul total.
Cum ajută GUGA Education la creșterea șanselor de admitere
Experiența de a sprijini peste 3.000 de studenți arată că rezultatul nu se îmbunătățește prin căutarea unei „universități garantate”, ci prin potrivirea exactă dintre profil, program, documente, termene și buget. GUGA Education poate analiza studiile anterioare, identifica programe realiste, împărți lista între opțiuni ambițioase și mai sigure, pregăti dosarul și observa cerințele specifice facultății.
Sprijinul poate acoperi traseul complet: alegerea instituției, depunerea cererii, dovada financiară, cazarea și viza. Pentru a afla ce opțiuni se potrivesc notelor și obiectivelor dumneavoastră, consultați serviciul de admitere la universități din străinătate sau discutați profilul cu un consultant GUGA. Nu promitem admiterea, dar putem reduce profesionist riscul unei alegeri întâmplătoare sau al unui dosar evitabil de slab.
Surse oficiale
- Common Data Set Initiative: standard și definiții
- University of Kansas: raport oficial 2025/26
- University of Kansas: documente academice internaționale
- University of Kansas: cerințe suplimentare ale programelor
- University of Wyoming: raport oficial 2025/26
- University of Wyoming: admitere internațională în primul an
- Boise State University: raport oficial 2025/26
- Boise State University: admitere internațională
- University of Toledo: raport oficial 2025/26
- University of Toledo: cerințe internaționale
- Cameron University: raport oficial 2025/26
- Kansas State University: raport oficial 2025/26
- University of Nebraska–Lincoln: date internaționale și generale
- University of Oklahoma: raport oficial 2025/26
- University of Nevada, Reno: set de date oficial
- Colorado State University: raport oficial 2025/26
- UCAS: interpretarea datelor istorice de admitere
Întrebări frecvente
Ce universități au cele mai mari rate de admitere pentru studenții internaționali?
Printre exemplele verificate, University of Kansas, University of Wyoming, Boise State University și University of Toledo au publicat rate internaționale separate relativ ridicate. Rezultatul personal depinde totuși de program, note, discipline, limbă și dosarul complet.
Există universități cu admitere garantată?
Unele instituții publică rute academice sigure pentru candidații care îndeplinesc condiții definite, dar nu este o garanție universală pentru fiecare program și fiecare diplomă străină. Facultatea, limba, documentele financiare și termenul pot schimba rezultatul.
O rată de 90% înseamnă că voi fi aproape sigur admis?
Nu. Este proporția istorică a deciziilor pozitive într-un grup definit, nu o predicție personală. Profilul dumneavoastră poate fi mai puternic sau mai slab decât al candidaților anteriori, iar condițiile și concurența se pot schimba în 2027.
Pot studia în străinătate cu o medie mică?
Studiile în străinătate cu o medie mică pot fi posibile prin evaluare individuală, programe pregătitoare sau un prag publicat mai redus. Nu vă bazați numai pe procentul general: diploma, disciplinele, limba și bugetul trebuie să se potrivească programului.
De ce rata internațională poate fi mai mică decât cea generală?
Structura cererilor, verificarea actelor străine, condițiile lingvistice, accesul la finanțare și numărul de locuri pot fi diferite. Datele Kansas State University arată că rezultatele pot diferi de peste două ori.
Se poate intra fără IELTS la o universitate cu rată mare?
Uneori, dacă instituția acceptă alt test, recunoaște studii anterioare în engleză sau oferă o rută pregătitoare. Verificați pagina oficială, deoarece programul poate impune un prag superior celui general.
Ce specializări rămân greu accesibile într-o universitate mai puțin selectivă?
Medicina, asistența medicală, arhitectura, designul, artele, muzica și unele programe de inginerie aplică adesea selecție separată. Pot cere discipline specifice, portofoliu, audiție, interviu sau medii mai mari.
Câte universități ar trebui să includ în listă?
În general sunt suficiente șase până la nouă opțiuni bine verificate: câte două sau trei ambițioase, realiste și mai sigure. Potrivirea contează mai mult decât o listă lungă de nume fără legătură.
O rată mare înseamnă că diploma are o calitate mai scăzută?
Nu neapărat. Rata descrie procesul de admitere, nu automat calitatea predării sau recunoașterea diplomei. Verificați separat statutul oficial, acreditarea programului, rezultatele absolvenților și recunoașterea profesională.
Cum îmi pot crește șansele de admitere în 2027?
Începeți din timp, alegeți programe potrivite profilului academic, verificați fiecare document, alcătuiți o listă echilibrată, respectați cerințele lingvistice și ale facultății și lăsați timp pentru corectarea unui dosar incomplet. O evaluare profesională poate identifica punctele slabe înainte de depunere.




