DUOLINGO ENGLISH TEST · UCZELNIE · 2027
Które uczelnie akceptują Duolingo English Test w 2027 roku
Sprawdzone wymagania językowe według programu, poziomu studiów i naboru — bez uniwersalnych obietnic
Weryfikacja na poziomie programu, naboru i stopnia studiów: wynik ogólny, wyniki cząstkowe, oficjalna wysyłka i zastrzeżenia wizowe — bez ogólnych obietnic.

Duolingo English Test jest często wybierany ze względu na wygodną formułę online i szybki wynik. Dla kandydata najważniejsze pytanie nie brzmi jednak: „Czy ta uczelnia w ogóle akceptuje Duolingo?”, lecz znacznie precyzyjniej: Czy mój wynik zostanie uznany na wybranym kierunku, poziomie studiów i w naborze na 2027 rok — oraz jakiego wyniku ogólnego i jakich wyników cząstkowych potrzebuję?
Ta różnica ma zasadnicze znaczenie. Jedna uczelnia może akceptować DET w rekrutacji na studia licencjackie, ale nie na magisterskie. Inna — wyłącznie na program przygotowawczy lub zintegrowany rok przygotowawczy. Kolejna określa 130 jako konkurencyjny punkt odniesienia, a nie formalne minimum. Jeszcze gdzie indziej centralne biuro rekrutacji na studia magisterskie i doktoranckie rekomenduje określony wynik, lecz ostateczną decyzję pozostawia wydziałom lub departamentom.
Poniższy materiał nie jest reklamową listą ani obietnicą, że „jeden test pasuje wszędzie”. To redakcyjna weryfikacja oficjalnych zasad z dokładnie opisanym zakresem każdego wymogu. Warunki i linki sprawdziliśmy 22 sierpnia 2026 r. Jeśli uczelnia nie opublikowała jeszcze odrębnego wymogu na 2027 rok, zaznaczamy to wprost.
Krótka odpowiedź
Tak. Duolingo English Test akceptuje wiele instytucji w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Australii, Nowej Zelandii i Europie kontynentalnej. Według samego DET test uznaje ponad 6 500 programów — programów, a nie „6 500 uniwersytetów”. Akceptacja może się przy tym różnić zależnie od kierunku, wydziału, poziomu studiów i roku rekrutacji. Aby dokonać ostatecznej kontroli, Duolingo zaleca korzystanie z aktualnego katalogu instytucji akceptujących test oraz strony konkretnego programu. Oficjalne wyjaśnienie DET dotyczące skali uznawalności nie zastępuje zasad rekrutacji na wybrany kierunek.
W naszej tabeli tylko University of Illinois Chicago podaje wprost, że akceptuje DET w rekrutacji na studia pierwszego stopnia od naboru jesiennego 2027 (Fall 2027+). Strona Georgetown University in Qatar opisuje zasady dla kandydatów na jesień 2027 i wskazuje, że najbardziej konkurencyjni kandydaci zwykle osiągają 130+, ale nie ustanawia formalnego minimum. Wszystkie pozostałe progi poniżej były opublikowane według stanu na 22.08.2026; niektóre dotyczą wyłącznie roku 2026 albo cyklu 2026–27, dlatego przed złożeniem aplikacji w 2027 roku trzeba je sprawdzić ponownie.
Jeżeli tworzysz krótką listę i nie chcesz pogubić się między zasadami ogólnouczelnianymi, wydziałowymi i programowymi, GUGA może zweryfikować cały ciąg, a nie tylko nazwę uczelni: program → nabór → poziom → wynik ogólny → indywidualne lub zintegrowane wyniki cząstkowe → sposób wysłania → przydatność wyniku w procedurze wizowej.
DET w liczbach: co warto wiedzieć przed wyborem uczelni
| Parametr | Obowiązująca zasada | Dlaczego to ważne |
|---|---|---|
| Skala uznawalności | 6 500+ programów | To nie liczba uczelni ani gwarancja dla każdego programu. |
| Skala punktowa | 10–160 punktów | Uczelnia może wymagać zarówno wyniku ogólnego, jak i minimów za poszczególne umiejętności. |
| Standardowy czas otrzymania wyniku | Do 2 dni | Nie planuj testu tuż przed terminem: potrzebny jest zapas na ewentualne ponowne podejście i weryfikację wyniku. |
| Ważność | 2 lata od daty testu | Uczelnia może wymagać ważnego wyniku w dniu aplikacji, wpisu na listę studentów lub rozpoczęcia studiów. |
| Wysyłanie wyników | Domyślnie do 40 instytucji | Aby wysłać wynik do większej liczby odbiorców, trzeba skontaktować się z pomocą, ale zgoda nie jest gwarantowana. Na koncie DET wybierz dokładną nazwę instytucji lub jednostki. |
Skala DET została także odniesiona do CEFR. To przydatny punkt orientacyjny przy określaniu poziomu angielskiego, ale nie automatyczna tabela rekrutacyjna: każda uczelnia ustala własne wymagania.
| Poziom CEFR | Zakres DET |
|---|---|
| B1 | 60–95 |
| B2 | 100–125 |
| C1 | 130–150 |
| C2 | 155–160 |
Źródło: oficjalne zestawienie DET z CEFR.
Co naprawdę oznacza „uczelnia akceptuje Duolingo”
To zdanie brzmi jak zasada ogólna, ale prawie nigdy nią nie jest. Sprawdzaj nie logo uczelni, lecz konkretną aplikację.
Zgodnych musi być co najmniej siedem elementów:
- Instytucja i kampus. Georgetown w Waszyngtonie oraz Georgetown University in Qatar nie są zamiennymi ścieżkami rekrutacji.
- Poziom studiów. Studia pierwszego stopnia, magisterskie o profilu dydaktycznym lub badawczym, doktoranckie i programy przygotowawcze mogą mieć różne zasady.
- Program albo wydział. B.Com na McGill ma inny próg DET niż większość pozostałych programów pierwszego stopnia; na MIT decyzje kontrolują departamenty.
- Nabór. Zasady na wrzesień 2026 nie dowodzą, że test będzie akceptowany we wrześniu 2027.
- Rodzaj wyniku. Niektóre uczelnie oceniają indywidualne umiejętności (individual skills) Reading, Writing, Listening i Speaking; inne — zintegrowane wyniki cząstkowe (integrated subscores) Literacy, Comprehension, Conversation i Production.
- Sformułowanie wymogu. Formalne minimum, wynik oczekiwany, konkurencyjny i rekomendowany to różne pojęcia, nie synonimy.
- Sposób przekazania wyniku. Wynik zadeklarowany przez kandydata może wystarczyć do wstępnej oceny, ale po otrzymaniu oferty często potrzebna jest oficjalna wysyłka z konta DET.
Dlatego agregator lub stara lista w mediach społecznościowych może być jedynie początkiem poszukiwań. Ostatecznym potwierdzeniem jest aktualna strona rekrutacyjna twojego programu, warunki zawarte w ofercie przyjęcia oraz — gdy zapis nie jest jednoznaczny — pisemna odpowiedź biura rekrutacji.
Jeśli dopiero porównujesz sposoby potwierdzenia znajomości angielskiego, przeczytaj osobny poradnik o studiach za granicą bez IELTS. Tutaj skupiamy się konkretnie na akceptowaniu Duolingo English Test przez poszczególne programy.
Uczelnie i programy akceptujące DET: zweryfikowana tabela
Poniższe zestawienie celowo nie jest wyczerpujące. Pokazuje różne rodzaje zasad i pomaga właściwie odczytywać oficjalne sformułowania. Nie przenoś wyniku z tabeli na inny wydział, poziom, program, kampus ani nabór.
Stany Zjednoczone
| Uczelnia i dokładny zakres zasady | Wymóg DET | Status na 2027 rok | Oficjalne źródło |
|---|---|---|---|
| University of Illinois Chicago — kandydaci na pierwszy rok studiów pierwszego stopnia lub przenoszący się z innej uczelni, którzy muszą potwierdzić znajomość angielskiego | Wynik ogólny 120; wszystkie 4 indywidualne umiejętności — Listening, Reading, Writing, Speaking — co najmniej 115. Poszczególne jednostki uczelni mogą ustalać wyższe wymagania. | Potwierdzone dla naboru Fall 2027 i kolejnych (Fall 2027+). DET jest akceptowany dopiero od tego naboru. | Międzynarodowe wymagania UIC |
| Georgetown University in Qatar — kandydaci na studia pierwszego stopnia | Brak formalnego minimum; najbardziej konkurencyjni kandydaci zazwyczaj uzyskują 130+ z DET. Test znajomości angielskiego pozostaje obowiązkowy, chyba że kandydat jest zwolniony z tego wymogu. | Strona zasad dla naboru Fall 2027. To konkurencyjny punkt odniesienia, a nie nowe formalne minimum DET; UIC jest jedyną pozycją w tej tabeli, która wprost potwierdza „akceptowane od Fall 2027+”. | Elastyczna polityka testowa GU-Q |
| Cornell University — kandydaci na studia pierwszego stopnia zobowiązani do potwierdzenia angielskiego | 130 to minimalny wynik konkurencyjny (minimum competitive score). W sformułowaniu Cornell jest to próg konkurencyjności, a nie obietnica przyjęcia. | Zasady aktualne na 22.08.2026 — sprawdzić ponownie dla 2027 roku. | Rekrutacja na studia pierwszego stopnia w Cornell |
| Yale College — kandydaci na pierwszy rok i przenoszący się z innej uczelni, zobowiązani do potwierdzenia angielskiego | Najbardziej konkurencyjni kandydaci osiągają co najmniej 120. To wskazówka, nie opublikowane formalne minimum. | Zasady aktualne na 22.08.2026 — sprawdzić ponownie dla 2027 roku. | Testy standaryzowane Yale |
| Brown University — rekrutacja międzynarodowa na studia pierwszego stopnia | W większości przypadków oczekiwane minimum wynosi 130. Brown opisuje ten wynik jako oczekiwany w większości przypadków. | Zasady aktualne na 22.08.2026 — sprawdzić ponownie dla 2027 roku. | Wymagania językowe Brown |
| Duke University — kandydaci na studia pierwszego stopnia | Test znajomości angielskiego jest zalecany, ale niewymagany; jeśli kandydat składa DET, oczekiwany wynik to 130. | Zasady aktualne na 22.08.2026 — sprawdzić ponownie dla 2027 roku. | Rekrutacja na studia pierwszego stopnia w Duke |
| University of Denver — zagraniczni kandydaci na studia pierwszego stopnia | Konkurencyjny wynik ogólny 115; Literacy i Comprehension co najmniej 105; Conversation i Production co najmniej 115. Wszystkie progi trzeba spełnić w jednym podejściu do testu. | Zasady aktualne na 22.08.2026 — sprawdzić ponownie dla 2027 roku. | Wymagania językowe Denver |
| Massachusetts Institute of Technology — centralne biuro rekrutacji na studia magisterskie i doktoranckie | GradAdmissions rekomenduje co najmniej 135. Nie jest to gwarantowane minimum dla całego instytutu: departamenty mają własne zasady, które są nadrzędne, a DET nie jest akceptowany przez wszystkie programy tego poziomu. | Zasady aktualne na 22.08.2026 — sprawdzić ponownie dla 2027 roku. | Wymagania DET w rekrutacji magisterskiej i doktoranckiej MIT |
Kanada
| Uczelnia i dokładny zakres zasady | Wymóg DET | Status na 2027 rok | Oficjalne źródło |
|---|---|---|---|
| University of Toronto — kandydaci na studia pierwszego stopnia objęci wymogiem znajomości angielskiego | Wynik ogólny 120 oraz 120 za Production. | Zasady aktualne na 22.08.2026 — sprawdzić ponownie dla 2027 roku. | Wymagania językowe University of Toronto |
| University of British Columbia, Vancouver — standard znajomości angielskiego przy rekrutacji na studia pierwszego stopnia | Wynik ogólny 125; Reading 115; Listening 115; Writing 120; Speaking 120. Wszystkie progi trzeba spełnić w jednym podejściu do testu. | Zasady aktualne na 22.08.2026 — sprawdzić ponownie dla 2027 roku. | Wymagania z angielskiego UBC |
| McGill University — studia pierwszego stopnia | 125 dla większości programów; 130 dla B.Ed. (TESL) i B.Com. Strona nie podaje odrębnego liczbowego progu dla wyników cząstkowych DET. | Zasady aktualne na 22.08.2026 — sprawdzić ponownie dla 2027 roku. | Wymagania językowe McGill |
| University of Waterloo — bezpośrednie przyjęcie na studia pierwszego stopnia | Wynik ogólny 120; Literacy 125 i Production 125. Wynik bez wyników cząstkowych nie jest akceptowany. | Zasady aktualne na 22.08.2026 — sprawdzić ponownie dla 2027 roku. | Wymagania z angielskiego Waterloo |
| University of Saskatchewan — studia pierwszego stopnia; zasada obowiązuje od 1 stycznia 2026 r. | Wynik ogólny 120; Literacy, Conversation, Comprehension i Production — po 100. Wszystkie wyniki muszą pochodzić z jednego podejścia do testu. | Zasady aktualne na 22.08.2026 — sprawdzić ponownie dla 2027 roku. | Wymagania językowe Saskatchewan |
Wielka Brytania
| Uczelnia i dokładny zakres zasady | Wymóg DET | Status na 2027 rok | Oficjalne źródło |
|---|---|---|---|
| Imperial College London — programy pierwszego stopnia oraz programy magisterskie i doktoranckie przypisane do poziomu English Standard albo Higher | Standard: wynik ogólny 115 i co najmniej 105 za każdy zintegrowany wynik cząstkowy. Higher: wynik ogólny 125 i co najmniej 115 za każdy zintegrowany wynik cząstkowy. | Zasady aktualne na 22.08.2026 — sprawdzić ponownie dla 2027 roku. | Wymagania językowe Imperial |
| University of Southampton — programy przypisane do kategorii English Language Band | Dla kategorii C–E wynik ogólny 120; dla G–I — 130. Dla kategorii A, B i F DET oznaczono jako „nie dotyczy” (not applicable). Minimalne wyniki Listening, Reading, Writing i Speaking różnią się zależnie od kategorii, więc sam wynik ogólny nie wystarczy. | Tabela dotyczy rekrutacji 2026/27 — nie przenoś jej automatycznie na późniejszy nabór 2027. Sprawdź zaktualizowaną tabelę i stronę programu. | Southampton: wszystkie kategorie językowe dla naboru 2026/27 (PDF) |
| University of Birmingham — wyłącznie czteroletni Bachelor’s Degree with Integrated Foundation Year | Dla większości ścieżek przygotowawczych i przejścia na główny program: co najmniej 105 za wszystkie umiejętności. Przy przejściu na Law lub English Literature: wynik ogólny 115 i co najmniej 105 za każdą umiejętność. Nie jest to ogólnouczelniana zasada bezpośredniej rekrutacji. | Potwierdzone tylko dla rekrutacji 2026 — to NIE jest dowód na 2027 rok. Zasady trzeba ponownie sprawdzić dla kolejnego naboru. | Międzynarodowe wymagania rekrutacyjne Birmingham |
| University of Warwick — kategorie wymagań językowych dla studiów pierwszego stopnia | Band A: wynik ogólny 110 / 100 za każdy komponent; Band B: 120 / 110; Band C: 130 / 120. Akceptowane są wyniki z indywidualnymi rezultatami Reading, Writing, Speaking i Listening. | Wyłącznie nabór na wrzesień 2026 — to NIE jest dowód na 2027 rok. Zasady trzeba ponownie sprawdzić dla kolejnego naboru. | Wymagania językowe Warwick dla studiów pierwszego stopnia |
Irlandia
| Uczelnia i dokładny zakres zasady | Wymóg DET | Status na 2027 rok | Oficjalne źródło |
|---|---|---|---|
| Trinity College Dublin — programy pierwszego stopnia oraz programy magisterskie i doktoranckie z Band B Standard albo Band C Higher Entry | Standard: wynik ogólny 120 / 100 za każdy zintegrowany wynik cząstkowy. Higher: 130 / 110 za każdy zintegrowany wynik cząstkowy. Dokładną kategorię określa strona programu. | Zasady aktualne na 22.08.2026 — sprawdzić ponownie dla 2027 roku. | Wymagania językowe Trinity |
| University College Cork — pełny program studiów pierwszego stopnia | Dla większości kierunków w obszarach Arts, Business and Law oraz Science/Engineering/Food Science: wynik ogólny 120 / 110 za każdą indywidualną sekcję. Dla College of Medicine and Health z wyjątkiem Speech and Language Therapy: 120 / 120. Dla Speech and Language Therapy: 130 / 120. | Zasady aktualne na 22.08.2026 — sprawdzić ponownie dla 2027 roku. | Wymagania językowe UCC dla studiów pierwszego stopnia |
Australia i Nowa Zelandia
| Uczelnia i dokładny zakres zasady | Wymóg DET | Status na 2027 rok | Oficjalne źródło |
|---|---|---|---|
| University of Western Australia — minimalny standard dla programów pierwszego stopnia i programów po uzyskaniu dyplomu, opartych na zajęciach | Wynik ogólny 125; Speaking 115; Writing 125; Reading 115; Listening 110. Programy z wyższymi lub akredytacyjnymi wymaganiami mogą stosować inne zasady. Osobno: akceptacja DET przez UWA nie czyni go odpowiednim dowodem dla wizy australijskiej. | Zasady aktualne na 22.08.2026 — sprawdzić ponownie dla 2027 roku. | Wymagania językowe UWA |
| Massey University — studia pierwszego stopnia | Wynik ogólny 105 i co najmniej 95 za każdy komponent. | Zasady aktualne na 22.08.2026 — sprawdzić ponownie dla 2027 roku. | Międzynarodowe wymagania rekrutacyjne Massey |
| Massey University — programy poniżej poziomu doktoratu, podejmowane po studiach pierwszego stopnia (sub-doctoral) | Wynik ogólny 120 i co najmniej 105 za każdy komponent. Dla doktoratu obowiązują odrębne wymagania. | Zasady aktualne na 22.08.2026 — sprawdzić ponownie dla 2027 roku. | Międzynarodowe wymagania rekrutacyjne Massey |
| University of Waikato — studia pierwszego stopnia oraz Graduate Certificate/Graduate Diploma, z wyjątkiem wymienionych wyłączeń | Wynik ogólny 105, żaden komponent poniżej 95. Poszczególne kwalifikacje zawodowe mają własne zasady. | Zasady aktualne na 22.08.2026 — sprawdzić ponownie dla 2027 roku. | Wymagania językowe Waikato |
| University of Waikato — programy inne niż doktoranckie, podejmowane po studiach pierwszego stopnia | Wynik ogólny 120; ogólna lista DET nie obejmuje studiów doktoranckich. Dla konkretnych kwalifikacji mogą obowiązywać wyższe wymagania. | Zasady aktualne na 22.08.2026 — sprawdzić ponownie dla 2027 roku. | Rekrutacja na dalsze studia w Waikato |
| University of Otago — standardowa rekrutacja na studia pierwszego stopnia | Wynik ogólny 105 i żaden indywidualny wynik poniżej 95. Niektóre programy mają wyższe wymagania. | Zasady aktualne na 22.08.2026 — sprawdzić ponownie dla 2027 roku. | Wymagania językowe Otago |
| University of Otago — standardowa rekrutacja na studia po uzyskaniu dyplomu pierwszego stopnia | Wynik ogólny 120 i żaden indywidualny wynik poniżej 95. Niektóre programy zawodowe i badawcze mają wyższe lub odmienne wymagania. | Zasady aktualne na 22.08.2026 — sprawdzić ponownie dla 2027 roku. | Wymagania językowe Otago |
Europa kontynentalna
| Uczelnia i dokładny zakres zasady | Wymóg DET | Status na 2027 rok | Oficjalne źródło |
|---|---|---|---|
| IE University — kandydaci na studia pierwszego stopnia zobowiązani do przedstawienia certyfikatu znajomości angielskiego | Minimum 130. Możliwe jest zwolnienie według określonych kryteriów, ale komisja rekrutacyjna ocenia angielski również podczas procesu rekrutacji. | Zasady aktualne na 22.08.2026 — sprawdzić ponownie dla 2027 roku. | Rekrutacja na pierwszy rok w IE University |
| IE — rekrutacja na oficjalne programy magisterskie, gdy wymagane jest potwierdzenie angielskiego | Minimum 130. Konkretny program może ustanowić dodatkowe warunki. | Oficjalne zasady 2026–27 — sprawdzić ponownie dla kolejnego cyklu rekrutacji. | Polityka rekrutacji magisterskiej IE University 2026–2027 (PDF) |
| Bocconi University — potwierdzenie angielskiego przy wpisie na anglojęzyczne programy licencjackie i prawnicze | DET 110 jako potwierdzenie poziomu B2 z angielskiego przy wpisie. Nie jest to test wstępny ani ogólny próg przyjęcia. | Zasady aktualne na 22.08.2026 — sprawdzić ponownie dla 2027 roku. | Certyfikaty z angielskiego przyjmowane przy wpisie na Bocconi |
| Sciences Po — uczestnicy wymiany, a nie kandydaci na pełny program studiów | DET 130 jako akceptowane potwierdzenie angielskiego dla studentów wymiany, którzy muszą przedstawić test językowy i nie są zwolnieni z tego wymogu. | Zasady aktualne na 22.08.2026 — sprawdzić ponownie dla 2027 roku. | Wymagania językowe Sciences Po dla studentów wymiany |
Jak czytać wynik ogólny, indywidualne umiejętności i zintegrowane wyniki cząstkowe
Wynik DET nie jest pojedynczą liczbą wyrwaną z kontekstu. Oficjalny raport zawiera wynik ogólny na skali 10–160 oraz szczegółowy profil umiejętności. Uczelnie mogą korzystać z dwóch różnych zestawów wyników.
Wyniki cząstkowe poszczególnych umiejętności:
- Reading;
- Writing;
- Listening;
- Speaking.
Zintegrowane wyniki cząstkowe:
- Literacy — łączy czytanie i pisanie;
- Comprehension — czytanie i słuchanie;
- Conversation — słuchanie i mówienie;
- Production — pisanie i mówienie.
To wyjaśnia, dlaczego dwóch kandydatów z takim samym wynikiem ogólnym 120 może otrzymać różne decyzje. Toronto wymaga na przykład 120 ogółem i 120 za Production. Waterloo — 120 ogółem, lecz 125 za Literacy i Production. UBC sprawdza indywidualne wyniki Reading, Listening, Writing i Speaking. Imperial natomiast odwołuje się wprost do zintegrowanych wyników cząstkowych.
Praktyczna zasada jest prosta: wymóg jest spełniony dopiero wtedy, gdy spełniona jest każda podana wartość. Jeżeli wynik ogólny wystarcza, ale jeden obowiązkowy wynik cząstkowy jest niższy, warunek językowy nie został spełniony.
Nie należy też zastępować jednego sformułowania innym:
- minimum — formalna dolna granica rozpatrzenia aplikacji lub spełnienia warunku;
- expected — poziom, którego uczelnia oczekuje w większości przypadków;
- competitive — punkt odniesienia dla silnych kandydatów, ale nie gwarancja;
- recommended — rekomendacja, którą konkretny departament może zmienić;
- no formal minimum — uczelnia nadal ocenia wynik, ale nie publikuje progu punktowego.
Oficjalne wyjaśnienie struktury punktacji i rodzajów wyników cząstkowych: Jak oceniany jest Duolingo English Test?.
Studia pierwszego stopnia, magisterskie i programy przygotowawcze: trzy osobne weryfikacje
Studia pierwszego stopnia
W rekrutacji na studia pierwszego stopnia wymóg językowy często znajduje się na centralnej stronie rekrutacyjnej, ale wyjątki mogą obowiązywać na poziomie jednostki uczelni, wydziału lub programu. Ogólny próg 125 na McGill nie dotyczy B.Ed. (TESL) ani B.Com, dla których opublikowano 130. Na UCC kierunki z obszaru zdrowia mają wyższe wymagania dotyczące wyników cząstkowych. Po sprawdzeniu strony centralnej zawsze otwórz więc stronę konkretnego programu.
W przypadku Stanów Zjednoczonych ustal również, czy test znajomości angielskiego jest obowiązkowy, zalecany, czy można uzyskać zwolnienie na określonych warunkach. Duke na przykład zaleca test, ale nie wymaga go od każdego; Cornell wymaga potwierdzenia od określonej grupy kandydatów i nazywa 130 minimalnym wynikiem konkurencyjnym. Jeśli składasz aplikację przez Common App, warto osobno sprawdzić proces rekrutacji przez Common Application, lecz zasady językowe konkretnej uczelni nadal mają pierwszeństwo.
Studia magisterskie i programy badawcze
Na studiach magisterskich i doktoranckich zasady częściej są zdecentralizowane. Strona centralna może podawać podstawowy punkt odniesienia, natomiast wydział, szkoła lub departament może ustalić wyższy wynik, nie przyjmować DET albo wymagać dodatkowego potwierdzenia.
MIT jest dobrym przykładem: centralne GradAdmissions rekomenduje 135, ale minimum wyznaczone przez departament jest nadrzędne. Zdanie „MIT akceptuje 135” jest więc nieprecyzyjne. Poprawnie należałoby powiedzieć: „Centralne biuro rekrutacji MIT na studia magisterskie i doktoranckie opisuje DET i rekomenduje 135, jednak akceptację testu i minimalny wynik trzeba potwierdzić na stronie konkretnego departamentu”.
W przypadku badawczych studiów magisterskich i doktoranckich sprawdź również zasady szkoły studiów magisterskich i doktoranckich, wydziału, podmiotu finansującego oraz — w razie potrzeby — wymagania dla asystenta dydaktycznego. Wynik językowy wystarczający do przyjęcia nie zawsze automatycznie spełnia odrębny warunek dotyczący prowadzenia zajęć.
Programy przygotowawcze i zintegrowany rok przygotowawczy
Program przygotowawczy to odrębna ścieżka, a nie dowód możliwości bezpośredniego przyjęcia. Birmingham opublikował wymagania DET na 2026 rok tylko dla czteroletnich studiów pierwszego stopnia ze zintegrowanym rokiem przygotowawczym. Nie oznacza to, że test jest akceptowany przy bezpośredniej rekrutacji na wszystkie programy pierwszego stopnia ani na programy magisterskie i doktoranckie. Jeśli twoja ścieżka obejmuje rok przygotowawczy, ustal:
- czy oferta przyjęcia wskazuje przejście właśnie na wybrany program główny;
- jakie warunki przejścia obowiązują po roku przygotowawczym;
- czy zostanie wystawiony jeden CAS, czy przewidziano osobne etapy;
- czy ten test jest akceptowany w procedurze wizowej;
- czy główny program zawodowy, do którego prowadzi rok przygotowawczy, ma dodatkowe wymagania językowe.
Ta sama logika dotyczy przyjęcia warunkowego, programu pomostowego i kursu angielskiego przed rozpoczęciem studiów. Nazwa uczelni może pozostać taka sama, ale ścieżka przyjęcia jest inna.
Jak sprawdzić program na 2027 rok — krok po kroku
Rzetelna weryfikacja nie kończy się na jednej karcie w przeglądarce. To sekwencja działań.
1. Zapisz dokładny program
Zanotuj pełną nazwę programu, kampus, wydział, poziom oraz datę rozpoczęcia studiów. Nie „Computer Science w Kanadzie”, lecz na przykład „BSc Computer Science, Vancouver campus, September 2027”.
2. Otwórz stronę programu, a nie tylko stronę ogólną uczelni
Znajdź sekcję Entry requirements / English language requirements / International applicants. Jeżeli strona programu odsyła do określonej kategorii wymagań lub zasad ogólnouczelnianych, otwórz również te materiały.
3. Sprawdź, czy DET jest wymieniony wprost
Brak zakazu nie oznacza akceptacji. Potrzebna jest bezpośrednia wzmianka o Duolingo English Test albo pisemne potwierdzenie biura rekrutacji.
4. Przeczytaj, kogo dokładnie obejmuje zasada
Ustal, czy dotyczy studiów pierwszego stopnia, magisterskich o profilu dydaktycznym lub badawczym, wymiany, programu przygotowawczego, czy wyłącznie określonego wydziału lub szkoły. Szczególnie uważnie sprawdzaj medycynę, prawo, pedagogikę, pielęgniarstwo, terapię mowy i inne zawody regulowane.
5. Przepisz wszystkie liczby bez skracania wymogu
Utwórz jeden wiersz we własnej tabeli:
wynik ogólny — rodzaj wyników cząstkowych — minimum dla każdego — jedno podejście — ważność — data sprawdzenia.
Nie zapisuj wyłącznie „DET 120”, jeśli strona wymaga także Production 125 albo 115 za każdą indywidualną umiejętność.
6. Odróżnij formalne minimum od wskazówki
Zapisz dokładne określenie uczelni: formalne minimum, wynik oczekiwany, konkurencyjny, rekomendowany albo brak formalnego minimum. Ma to znaczenie zarówno przy decyzji o ponownym podejściu, jak i przy realistycznej ocenie szans.
7. Sprawdź nabór i datę aktualizacji
Szukaj 2027, 2027/28, Fall 2027, September 2027 albo sformułowania jednoznacznie obejmującego twój cykl rekrutacji. Jeśli strona — jak strona Warwick dla studiów pierwszego stopnia — mówi wyłącznie o 2026 roku, nie przenoś tej zasady na kolejny nabór.
8. Ustal sposób oficjalnego wysłania
Sprawdź dokładną nazwę odbiorcy na koncie DET, czy wynik można zadeklarować samodzielnie na etapie wstępnej oceny oraz kiedy potrzebny jest oficjalnie zweryfikowany rezultat. Oddzielny kampus lub szkoła studiów magisterskich i doktoranckich może figurować w systemie jako inny odbiorca.
9. Osobno sprawdź przepisy wizowe
Akceptacja wyniku przez uczelnię i jego przydatność w postępowaniu imigracyjnym to dwie różne kwestie. W Australii jest to krytyczne; w Wielkiej Brytanii ważne jest, w jaki sposób uczelnia sponsorująca potwierdzi angielski w CAS.
10. Jeśli cokolwiek pozostaje niejasne, napisz do biura rekrutacji
Zadaj na przykład takie konkretne pytanie po angielsku:
I am applying to [exact programme] for [exact intake]. Does the programme accept the Duolingo English Test for admission? If yes, what overall and individual or integrated subscores are required, and must the result remain valid at application, offer acceptance or enrolment?
Zachowaj odpowiedź razem z adresem strony i datą sprawdzenia. Jest to znacznie bardziej wiarygodne niż ustne „tak” podczas webinaru, na którym nie wskazano konkretnego programu.
W GUGA stosujemy ten algorytm do każdej pozycji na krótkiej liście i zestawiamy go z wymaganiami na studia za granicą w latach 2026–2027 oraz listą dokumentów potrzebnych w rekrutacji. Dzięki temu test językowy staje się częścią spójnego planu aplikacji, a nie liczbą oderwaną od terminów.
Rekrutacja na uczelnię i wiza studencka to nie ta sama weryfikacja
Uczelnia odpowiada na pytanie: „Czy ten wynik wystarcza do spełnienia naszego warunku językowego w rekrutacji?” Organ imigracyjny pyta o coś innego: „Jaki dowód znajomości angielskiego uznajemy dla tej kategorii wizy?” Odpowiedzi mogą się różnić.
Australia
UWA akceptuje DET jako potwierdzenie minimalnego standardu znajomości angielskiego dla części programów pierwszego stopnia oraz programów po uzyskaniu dyplomu, opartych na zajęciach. Australian Department of Home Affairs wymaga jednak, aby test z angielskiego dla odpowiednich wniosków wizowych był zdawany w zabezpieczonym centrum egzaminacyjnym (secure test centre), i wprost nie akceptuje testów przeprowadzanych w całości online, z nadzorem zdalnym ani w domu. DET jest testem online, dlatego akceptacja wyniku przez UWA nie czyni go odpowiednim dowodem wizowym. Sprawdź zasady dla swojej podklasy wizy na oficjalnej stronie Australian Home Affairs.
Wielka Brytania
DET nie znajduje się na liście testów prowadzonych przez zatwierdzone organizacje SELT. Przy studiach prowadzących do uzyskania dyplomu Higher Education Provider może jednak sam ocenić angielski na poziomie równoważnym CEFR B2 i użyć innego testu; uczelnia sponsorująca musi prawidłowo odnotować sposób potwierdzenia przy wystawianiu CAS. Nie zakładaj więc przydatności wizowej tylko dlatego, że Imperial, Southampton lub inna uczelnia akceptuje DET w rekrutacji. Poproś sponsora o pisemne potwierdzenie, jak spełnienie warunku językowego zostanie zapisane dla twojej Student visa. Oficjalne zasady: Student visa — Knowledge of English oraz lista zatwierdzonych SELT.
Irlandia
Irlandzkie przepisy imigracyjne zawierają osobną tabelę wymagań językowych dla wiz studenckich. Nie zastępuje ona wyższego progu rekrutacyjnego uczelni. Jeśli konkretny program na Trinity albo UCC wymaga 120 lub 130, niższy próg wizowy nie obniża wymogu programu; z drugiej strony oferta przyjęcia nie zwalnia ze sprawdzenia dowodów wizowych. Aktualną wersję znajdziesz na stronie Irish Immigration Service Delivery.
Jak i kiedy wysyłać wyniki
W standardowej procedurze wynik DET otrzymuje się w ciągu dwóch dni. „Otrzymanie wyniku” i „spełnienie warunku uczelni” nie przypadają jednak na tę samą datę. Instytucja może potrzebować czasu na elektroniczne dopasowanie danych, weryfikację i aktualizację portalu kandydata.
Planuj wstecz od terminu:
- znajdź ostatni dzień przyjmowania potwierdzenia znajomości angielskiego;
- dolicz czas na otrzymanie wyniku;
- zostaw rezerwę na ponowne podejście, jeżeli wynik ogólny lub jeden wynik cząstkowy okaże się zbyt niski;
- dolicz czas na oficjalne wysłanie i pojawienie się wyniku w portalu kandydata;
- sprawdź, czy wynik ma być ważny tylko w dniu złożenia aplikacji, czy również w dniu rozpoczęcia studiów.
Wyślij wynik z konta DET, wybierając dokładną nazwę instytucji. Domyślnie można go przesłać do 40 instytucji. Jeśli potrzebujesz większej liczby odbiorców, skontaktuj się z pomocą DET, pamiętając, że dodatkowe wysyłki nie są gwarantowane. Nie wykorzystuj ograniczonej listy na programy, których nie udało się potwierdzić.
PDF lub zrzut ekranu może pomóc pracownikom rekrutacji odnaleźć wynik, ale nie zastępuje oficjalnego przesłania. Duolingo wyjaśnia wprost, że nie wydaje oficjalnego certyfikatu w formacie PDF; certyfikowane wyniki są wysyłane przez platformę. Zobacz oficjalne wyjaśnienie dotyczące PDF.
Najczęstsze błędy kandydatów
1. Zakładanie, że uczelnia zawsze będzie akceptować DET
Zasada może dotyczyć tylko jednego programu i zmienić się między cyklami rekrutacji. Wpis w katalogu DET to powód do dalszej weryfikacji, a nie ostateczny dowód.
2. Mylenie 6 500+ programów z 6 500 uczelniami
Ta liczba dotyczy programów, nie uniwersytetów. Nie pokazuje, ile pełnych programów studiów będzie dostępnych właśnie dla ciebie w 2027 roku.
3. Sprawdzanie tylko wyniku ogólnego
Wynik ogólny 120 nie wystarczy, jeśli Toronto wymaga 120 za Production, Waterloo 125 za Literacy i Production, a UIC 115 za każdą indywidualną umiejętność.
4. Mylenie indywidualnych i zintegrowanych wyników cząstkowych
Production nie oznacza tego samego co Writing; Literacy nie jest tym samym co Reading. Czytaj nazwę wyniku dosłownie.
5. Nazywanie wyniku konkurencyjnego formalnym minimum
Cornell pisze o minimalnym wyniku konkurencyjnym, Yale o najbardziej konkurencyjnych kandydatach, Duke o wyniku oczekiwanym, a MIT o rekomendowanym. Te niuanse są ważne dla uczciwej oceny szans.
6. Przenoszenie zasady dla studiów pierwszego stopnia na studia magisterskie lub doktoranckie
Jest to szczególnie ryzykowne w zdecentralizowanych systemach rekrutacji na studia magisterskie i doktoranckie, gdzie departament ustala własny próg albo nie przyjmuje DET.
7. Mylenie bezpośredniego przyjęcia z programem przygotowawczym
Pozycja Birmingham w naszej tabeli dotyczy właśnie Integrated Foundation Year, a nie ogólnouczelnianej zasady bezpośredniego przyjęcia.
8. Korzystanie z zasad z innego roku
Warwick wyraźnie ogranicza zasady DET dla studiów pierwszego stopnia do naboru na wrzesień 2026. Nie jest to dowód na wrzesień 2027.
9. Traktowanie oferty przyjęcia jako wystarczającego dowodu wizowego
W Australii DET zdawany online nie jest samodzielnie akceptowany jako dowód wizowy. W Wielkiej Brytanii trzeba ustalić, na jakiej podstawie uczelnia sponsorująca potwierdzi angielski.
10. Zdawanie testu tuż przed terminem
Dwa dni na wynik nie są całym harmonogramem rekrutacji. Jeden słabszy wynik cząstkowy może wymagać ponownego podejścia.
11. Wysyłanie wyłącznie nieoficjalnego pliku
Jeśli uczelnia prosi o wynik oficjalny, zrzut ekranu lub załączony PDF nie zastąpi wysłania przez platformę DET.
12. Brak kontroli ważności na właściwy dzień
Dwa lata liczą się od daty testu. Zasady instytucji określają, na którym etapie wynik musi pozostawać ważny.
Najczęściej zadawane pytania
1. Czy wszystkie uczelnie z katalogu DET będą akceptować test w 2027 roku?
Nie. Katalog pokazuje uznawalność, ale nie gwarantuje, że zasady dla konkretnego programu i naboru pozostaną niezmienione. Dla 2027 roku trzeba ponownie sprawdzić stronę programu. UIC jest jedyną pozycją w tej tabeli z bezpośrednią informacją o akceptacji DET od naboru Fall 2027 (Fall 2027+).
2. Czy to prawda, że DET akceptuje ponad 6 500 uczelni?
Nie, to nieprecyzyjne przeformułowanie. Oficjalna liczba dotyczy ponad 6 500 programów, a nie uczelni. Jedna instytucja może mieć wiele programów, a test nie musi być akceptowany na każdym z nich.
3. Jaki wynik DET jest potrzebny na studia w 2027 roku?
Nie ma jednej uniwersalnej wartości. W zweryfikowanych przykładach próg ogólny zaczyna się od 105 dla niektórych ścieżek studiów pierwszego stopnia lub programów przygotowawczych i sięga 130 w programach z konkurencyjnym punktem odniesienia albo podwyższonymi wymaganiami. Zawsze sprawdzaj także wyniki cząstkowe.
4. Czy DET 120 wystarczy?
Na niektóre programy tak, pod warunkiem spełnienia wszystkich dodatkowych wymagań cząstkowych. Na inne nie: UBC wymaga 125 ogółem, IE 130, a część departamentów może w ogóle nie akceptować DET.
5. Czy DET 130 gwarantuje przyjęcie?
Nie. Wynik językowy jedynie potwierdza lub pomaga spełnić warunek językowy. Wyniki w nauce, przedmioty obowiązkowe, eseje, rekomendacje, portfolio, rozmowa i finansowanie są oceniane osobno, podobnie jak ogólna konkurencyjność aplikacji.
6. Co oznacza „konkurencyjny wynik 130”, jeśli nie ma formalnego minimum?
To punkt odniesienia dla silnych kandydatów, a nie automatyczny próg przyjęcia. Georgetown University in Qatar wprost nie określa formalnego minimum, lecz podaje 130+ jako typowy wynik najbardziej konkurencyjnych osób.
7. Czy 120 to minimalny wynik Yale?
Yale używa innego sformułowania: najbardziej konkurencyjni kandydaci osiągają w DET co najmniej 120. Nazwanie tego opublikowanym formalnym minimum byłoby nieprecyzyjne.
8. Czy wymagania na studia pierwszego stopnia i magisterskie są takie same?
Nie. Massey ustala 105/95 dla studiów pierwszego stopnia i 120/105 dla programów poniżej doktoratu, podejmowanych po studiach pierwszego stopnia. Na MIT centralna rekomendacja dla studiów magisterskich i doktoranckich jest podporządkowana zasadom departamentu. Każdy poziom sprawdzaj osobno.
9. Czym różnią się indywidualne wyniki cząstkowe od zintegrowanych?
Indywidualne wyniki to Reading, Writing, Listening i Speaking. Zintegrowane to Literacy, Comprehension, Conversation i Production, a każdy łączy dwie umiejętności. Uczelnia może wymagać jednego z tych zestawów, dlatego nazw nie można stosować zamiennie.
10. Czy mogę aplikować, jeśli wynik ogólny wystarcza, ale jeden wynik cząstkowy jest niższy?
Technicznie złożenie aplikacji bywa możliwe, ale warunek językowy nie jest spełniony, jeśli strona ustala minimum dla tego wyniku cząstkowego. Możliwość przyjęcia warunkowego zależy od konkretnego programu.
11. Jak długo czeka się na wynik DET?
Standardowo do dwóch dni. W strategii rekrutacyjnej i tak zostaw zapas na ponowne podejście, oficjalne wysłanie oraz weryfikację wyniku w portalu kandydata.
12. Jak długo wynik jest ważny i do ilu uczelni można go wysłać?
Wynik jest ważny dwa lata od daty testu. Domyślnie można go wysłać do 40 instytucji; jeśli potrzebujesz więcej, skontaktuj się z pomocą DET, ale dodatkowe wysyłki nie są gwarantowane. Sprawdź, na jaki dokładnie dzień uczelnia wymaga ważnego wyniku.
13. Czy DET wystarczy do australijskiej wizy studenckiej?
Nie. Australian Home Affairs nie akceptuje jako dowodu wizowego testów przeprowadzanych w całości online lub w domu. Uczelnia może uznać DET w rekrutacji, ale do wizy potrzebny będzie dowód spełniający odrębne przepisy państwowe.
14. Czy DET można wykorzystać do brytyjskiej Student visa?
DET nie jest zatwierdzonym SELT. W przypadku studiów prowadzących do uzyskania dyplomu uczelnia może jednak ocenić angielski inną metodą na poziomie CEFR B2. Poproś instytucję sponsorującą o pisemne potwierdzenie, jak odnotuje spełnienie warunku językowego przy wystawianiu CAS.
15. Jak sprawdzić, czy uczelnia otrzymała oficjalny wynik?
Wyślij wynik z konta DET do dokładnie wskazanego odbiorcy, a następnie sprawdź status dokumentu w aplikacji lub portalu kandydata. Jeżeli status nie zmieni się w terminie podanym przez uczelnię, napisz do biura rekrutacji, dołączając identyfikator kandydata, datę testu i dane umożliwiające dopasowanie rekordu.
Oficjalne źródła
Każdy próg w tabeli prowadzi bezpośrednio do strony uczelni. Przed złożeniem aplikacji ponownie sprawdź zasady w tych źródłach pierwotnych, zamiast polegać na kopii zestawienia.
O DET: skala uznawalności, katalog instytucji akceptujących test, skala punktowa i wyniki cząstkowe, odniesienie do poziomów CEFR, wynik w ciągu dwóch dni, ważność przez dwa lata, domyślna wysyłka do 40 instytucji.
Stany Zjednoczone: UIC, GU-Q, Cornell, Yale, Brown, Duke, Denver, rekrutacja magisterska i doktorancka MIT.
Kanada: Toronto, UBC, McGill, Waterloo, Saskatchewan.
Wielka Brytania i Irlandia: Imperial, Southampton — tabela 2026/27 (PDF), Birmingham, Warwick, Trinity College Dublin, UCC.
Australia, Nowa Zelandia i Europa: UWA, Massey, Waikato, Otago, rekrutacja na studia pierwszego stopnia w IE University, oficjalne zasady rekrutacji na studia magisterskie IE 2026–2027 (PDF), Bocconi, wymiana na Sciences Po.
Przepisy wizowe: Australia Home Affairs, Student visa w Wielkiej Brytanii, lista zatwierdzonych SELT w Wielkiej Brytanii, wymagania językowe dla wiz studenckich w Irlandii.
Podsumowanie
Duolingo English Test może być skutecznym i praktycznym narzędziem w rekrutacji 2027, ale tylko wtedy, gdy dokładnie sprawdzisz, gdzie i na jakich zasadach jest akceptowany. Nazwa uczelni nie zastępuje nazwy programu; wynik ogólny nie zastępuje wyników cząstkowych; aktualna zasada nie potwierdza wymagań przyszłego naboru; warunek rekrutacyjny nie jest warunkiem wizowym.
Zacznij od katalogu zagranicznych uczelni GUGA, utwórz krótką listę programów, a następnie zweryfikuj każdy zgodnie z algorytmem z tego poradnika. Jeśli potrzebujesz indywidualnej strategii — od wyboru programów przez test językowy, terminy i dokumenty po złożenie aplikacji — zespół GUGA pomoże ułożyć ścieżkę rekrutacji na studia za granicą i przeanalizować listę podczas konsultacji dotyczącej studiów za granicą.
Nie chodzi tylko o znalezienie strony, na której wspomniano DET. Potrzebujesz potwierdzenia, że twój wynik zostanie zaakceptowany na twoim programie, poziomie studiów i w twoim naborze na 2027 rok.




