DUOLINGO ENGLISH TEST · UNIVERSITĂȚI · 2027
Ce universități acceptă Duolingo English Test în 2027
Cerințe lingvistice verificate pentru fiecare program, nivel și sesiune de admitere, fără promisiuni generale
O verificare la nivel de program, admitere și ciclu de studii: scor total, subscoruri, trimiterea oficială și condițiile distincte pentru viză, fără promisiuni generale.

Duolingo English Test este ales adesea datorită formatului online simplu și rezultatului rapid. Pentru un candidat, însă, întrebarea decisivă nu este „universitatea acceptă Duolingo în general?”, ci una mult mai exactă: va fi acceptat rezultatul pentru programul meu, nivelul meu de studii și sesiunea mea de admitere din 2027 și de ce punctaj total și scoruri pe competențe am nevoie?
Diferența este esențială. O universitate poate accepta DET la licență, dar nu la masterat. Alta îl poate accepta numai pentru un program pregătitor sau pentru un an pregătitor integrat. O a treia instituție indică 130 ca reper competitiv, nu ca prag formal. La o a patra, biroul central de admitere la studii postuniversitare recomandă un anumit scor, dar decizia finală aparține departamentelor.
Materialul de mai jos nu este o listă publicitară și nici promisiunea unui „singur test pentru toate universitățile”. Este o verificare editorială a regulilor oficiale, cu limite clar precizate. Cerințele și linkurile au fost verificate la 22 august 2026. Atunci când o universitate nu publicase încă o cerință distinctă pentru 2027, spunem acest lucru explicit.
Răspunsul pe scurt
Da. Numeroase instituții din SUA, Canada, Regatul Unit, Irlanda, Australia, Noua Zeelandă și Europa acceptă Duolingo English Test. Potrivit DET, testul este recunoscut de peste 6.500 de programe — programe, nu „6.500 de universități”. Acceptarea poate diferi însă în funcție de program, facultate, nivel și anul admiterii. Pentru confirmarea finală, Duolingo recomandă consultarea catalogului actualizat al instituțiilor și a paginii programului vizat. Explicația oficială DET privind amploarea recunoașterii nu înlocuiește regulile de admitere ale programului concret.
În matricea noastră, doar University of Illinois Chicago afirmă explicit că va accepta DET pentru cererile de admitere la licență începând cu sesiunea din toamna anului 2027 (Fall 2027+). Pagina Georgetown University in Qatar descrie politica pentru candidații din toamna anului 2027 și menționează 130+ drept rezultat obișnuit al candidaților celor mai competitivi, fără să stabilească un minim formal. Toate celelalte praguri prezentate erau publicate la 22.08.2026; unele se referă în mod expres numai la 2026 sau 2026–27, așadar trebuie verificate din nou înaintea unei candidaturi pentru 2027.
Dacă îți alcătuiești lista scurtă și nu vrei să te pierzi între cerințe generale, cerințe de facultate și reguli de program, GUGA poate verifica nu doar numele instituției, ci întregul traseu: program → sesiune de admitere → nivel → punctaj total → scoruri pe competențe → metoda de trimitere → valabilitatea rezultatului pentru viză.
DET în cifre: ce trebuie să știi înainte să alegi universitățile
| Parametru | Regula în vigoare | De ce contează |
|---|---|---|
| Amploarea recunoașterii | Peste 6.500 de programe | Nu este numărul universităților și nici o garanție pentru fiecare program. |
| Scara de notare | 10–160 de puncte | O universitate poate cere atât un punctaj total, cât și praguri pentru competențe separate. |
| Termenul standard pentru rezultat | Până la 2 zile | Nu programa testul chiar înaintea termenului-limită: ai nevoie de timp pentru o eventuală repetare și pentru verificarea rezultatului. |
| Perioada de valabilitate | 2 ani de la data testului | Instituția poate cere ca rezultatul să fie valabil la depunerea cererii, la înmatriculare sau la începerea studiilor. |
| Trimiterea rezultatului | Către maximum 40 de instituții în mod implicit | Pentru mai multe instituții trebuie contactat serviciul de asistență, iar aprobarea nu este garantată. Alege denumirea exactă a instituției sau a structurii din contul DET. |
Scara DET este corelată și cu CECR. Corelarea ajută la înțelegerea orientativă a nivelului de engleză, dar nu este un tabel de admitere automată: fiecare universitate își stabilește propriile cerințe.
| Nivel CECR | Interval DET |
|---|---|
| B1 | 60–95 |
| B2 | 100–125 |
| C1 | 130–150 |
| C2 | 155–160 |
Ce înseamnă, de fapt, că „o universitate acceptă Duolingo”
Formularea pare o regulă generală, dar aproape niciodată nu este. Nu trebuie verificat logoul universității, ci candidatura exactă.
Cel puțin șapte elemente trebuie să coincidă:
- Instituția și campusul. Georgetown din Washington și Georgetown University in Qatar nu sunt rute de admitere interschimbabile.
- Nivelul. Licența, programele postuniversitare cu predare sau de cercetare, doctoratul și programele pregătitoare pot avea reguli diferite.
- Programul sau facultatea. B.Com de la McGill are un prag DET diferit de majoritatea celorlalte programe de licență; la MIT, decizia este controlată de departamente.
- Sesiunea de admitere. Regulile pentru septembrie 2026 nu dovedesc că testul va fi acceptat în septembrie 2027.
- Tipul scorului. Unele instituții analizează competențele individuale (individual skills) Reading, Writing, Listening și Speaking; altele folosesc scorurile integrate (integrated subscores) Literacy, Comprehension, Conversation și Production.
- Formularea cerinței. Un minim formal, un scor așteptat, unul competitiv și unul recomandat sunt noțiuni diferite, nu sinonime.
- Metoda de transmitere. Scorul declarat de candidat poate fi suficient pentru evaluarea inițială, însă după oferta de admitere este adesea obligatorie trimiterea oficială din contul DET.
De aceea, un site agregator sau o postare veche de pe rețelele sociale poate fi doar punctul de pornire. Dovada finală este pagina actualizată de admitere a programului, condițiile înscrise în oferta de admitere și, dacă formularea nu este clară, un răspuns scris al biroului de admitere.
Dacă încă compari diferite moduri de a demonstra cunoașterea limbii engleze, citește și ghidul nostru despre studii în străinătate fără IELTS. În articolul de față ne concentrăm în mod special asupra acceptării Duolingo English Test de către programe specifice.
Universități și programe care acceptă DET: matrice verificată
Matricea de mai jos nu este exhaustivă în mod intenționat. Ea prezintă tipuri diferite de reguli și te ajută să interpretezi corect formulările oficiale. Un scor din tabel nu trebuie transferat la altă facultate, alt nivel, program, campus sau altă sesiune de admitere.
SUA
| Instituția și limitele exacte ale regulii | Cerința DET | Statut pentru 2027 | Sursa oficială |
|---|---|---|---|
| University of Illinois Chicago — candidați în primul an sau prin transfer la licență, care trebuie să dovedească nivelul de engleză | Punctaj total 120; toate cele 4 competențe individuale — Listening, Reading, Writing, Speaking — minimum 115. Unele colleges pot impune cerințe mai ridicate. | Confirmat pentru sesiunea din toamna anului 2027 și cele ulterioare (Fall 2027+). DET este acceptat numai începând cu această sesiune. | Cerințele internaționale UIC |
| Georgetown University in Qatar — candidați la licență | Nu există un minim formal; cei mai competitivi candidați obțin, de regulă, 130+ la DET. Testul de engleză rămâne obligatoriu dacă solicitantul nu este scutit. | Pagina de politică pentru sesiunea din toamna anului 2027. Este un reper competitiv, nu un nou minim formal DET; numai UIC confirmă explicit în această matrice regula „acceptat de la Fall 2027+”. | Politica flexibilă privind testele la GU-Q |
| Cornell University — candidați la licență care trebuie să dovedească nivelul de engleză | 130 este punctajul competitiv minim (minimum competitive score). În formularea Cornell, acesta este un prag competitiv, nu o promisiune de admitere. | Regulă în vigoare la 22.08.2026 — de reverificat pentru 2027. | Admiterea la licență la Cornell |
| Yale College — candidați în primul an și prin transfer care trebuie să dovedească nivelul de engleză | Cei mai competitivi candidați au cel puțin 120. Este un reper, nu un minim formal publicat. | Regulă în vigoare la 22.08.2026 — de reverificat pentru 2027. | Testele standardizate la Yale |
| Brown University — admiterea studenților internaționali la licență | În cele mai multe cazuri, minimul așteptat este 130. Brown îl descrie ca punctajul așteptat în majoritatea situațiilor. | Regulă în vigoare la 22.08.2026 — de reverificat pentru 2027. | Cerințele de engleză Brown |
| Duke University — candidați la licență | Testul de engleză este recomandat, nu obligatoriu; dacă solicitantul trimite DET, punctajul așteptat este 130. | Regulă în vigoare la 22.08.2026 — de reverificat pentru 2027. | Admiterea la licență la Duke |
| University of Denver — candidați internaționali la licență | Punctaj total competitiv 115; Literacy și Comprehension minimum 105; Conversation și Production minimum 115. Toate pragurile trebuie atinse la aceeași susținere a testului. | Regulă în vigoare la 22.08.2026 — de reverificat pentru 2027. | Cerințele de engleză Denver |
| Massachusetts Institute of Technology — biroul central de admitere la studii postuniversitare | GradAdmissions recomandă cel puțin 135. Nu este un minim garantat pentru întregul institut: departamentele au propriile reguli, care prevalează, iar nu toate programele de acest nivel acceptă DET. | Regulă în vigoare la 22.08.2026 — de reverificat pentru 2027. | Cerințele DET pentru studii postuniversitare la MIT |
Canada
| Instituția și limitele exacte ale regulii | Cerința DET | Statut pentru 2027 | Sursa oficială |
|---|---|---|---|
| University of Toronto — candidați la licență cărora li se aplică cerința privind competența în limba engleză (English facility requirement) | Punctaj total 120 și 120 la Production. | Regulă în vigoare la 22.08.2026 — de reverificat pentru 2027. | Cerințele de engleză University of Toronto |
| University of British Columbia, Vancouver — standardul de competență în engleză pentru admiterea la licență | Punctaj total 125; Reading 115; Listening 115; Writing 120; Speaking 120. Toate pragurile trebuie atinse la aceeași susținere a testului. | Regulă în vigoare la 22.08.2026 — de reverificat pentru 2027. | Competența lingvistică în engleză la UBC |
| McGill University — licență | 125 pentru majoritatea programelor; 130 pentru B.Ed. (TESL) și B.Com. Pagina nu menționează un prag numeric separat pentru scorurile pe competențe ale DET. | Regulă în vigoare la 22.08.2026 — de reverificat pentru 2027. | Cerințele de engleză McGill |
| University of Waterloo — admitere directă la un program de licență | Punctaj total 120; Literacy 125 și Production 125. Un rezultat fără scoruri separate nu este acceptat. | Regulă în vigoare la 22.08.2026 — de reverificat pentru 2027. | Cerințele de engleză Waterloo |
| University of Saskatchewan — licență; regulă în vigoare din 1 ianuarie 2026 | Punctaj total 120; câte 100 la Literacy, Conversation, Comprehension și Production. Toate rezultatele trebuie să provină din aceeași susținere a testului. | Regulă în vigoare la 22.08.2026 — de reverificat pentru 2027. | Cerințele de engleză Saskatchewan |
Regatul Unit
| Instituția și limitele exacte ale regulii | Cerința DET | Statut pentru 2027 | Sursa oficială |
|---|---|---|---|
| Imperial College London — programe de licență și postuniversitare încadrate la nivelul de engleză Standard sau Higher | Standard: punctaj total 115 și minimum 105 la fiecare scor integrat. Higher: punctaj total 125 și minimum 115 la fiecare scor integrat. | Regulă în vigoare la 22.08.2026 — de reverificat pentru 2027. | Cerințele de engleză Imperial |
| University of Southampton — programe încadrate într-o categorie English Language Band | Pentru categoriile C–E, punctaj total 120; pentru G–I, 130. La A, B și F, DET este marcat „nu se aplică” (not applicable). Minimele la Listening, Reading, Writing și Speaking diferă după categorie, deci punctajul total nu este suficient. | Tabelul se referă la admiterea 2026/27 — nu trebuie aplicat automat unei sesiuni ulterioare din 2027. Este necesară verificarea tabelului actualizat și a paginii programului. | Southampton: toate categoriile lingvistice pentru admiterea 2026/27 (PDF) |
| University of Birmingham — numai programul de patru ani Bachelor’s Degree with Integrated Foundation Year | Pentru majoritatea rutelor pregătitoare și de progres: minimum 105 la toate competențele. Pentru trecerea la Law sau English Literature: punctaj total 115 și minimum 105 la fiecare competență. Nu este o regulă generală de admitere directă la nivelul întregii universități. | Există confirmare numai pentru admiterea din 2026 — NU este o dovadă pentru 2027. Cerințele trebuie verificate din nou pentru sesiunea următoare. | Cerințele internaționale Birmingham |
| University of Warwick — categoriile cerințelor de engleză pentru licență | Band A: punctaj total 110 / 100 la fiecare componentă; Band B: 120 / 110; Band C: 130 / 120. Sunt acceptate rezultate cu scoruri individuale Reading, Writing, Speaking și Listening. | Numai pentru admiterea din septembrie 2026 — NU este o dovadă pentru 2027. Cerințele trebuie verificate din nou pentru sesiunea următoare. | Cerințele de engleză pentru licență la Warwick |
Irlanda
| Instituția și limitele exacte ale regulii | Cerința DET | Statut pentru 2027 | Sursa oficială |
|---|---|---|---|
| Trinity College Dublin — programe de licență și postuniversitare cu Band B Standard sau Band C Higher Entry | Standard: punctaj total 120 / 100 la fiecare scor integrat. Higher: 130 / 110 la fiecare scor integrat. Pagina programului stabilește categoria exactă. | Regulă în vigoare la 22.08.2026 — de reverificat pentru 2027. | Cerințele de engleză Trinity |
| University College Cork — program complet de licență | Pentru majoritatea domeniilor Arts, Business and Law, Science/Engineering/Food Science: punctaj total 120 / 110 la fiecare secțiune individuală. Pentru College of Medicine and Health, în afară de Speech and Language Therapy: 120 / 120. Pentru Speech and Language Therapy: 130 / 120. | Regulă în vigoare la 22.08.2026 — de reverificat pentru 2027. | Cerințele de engleză pentru licență la UCC |
Australia și Noua Zeelandă
| Instituția și limitele exacte ale regulii | Cerința DET | Statut pentru 2027 | Sursa oficială |
|---|---|---|---|
| University of Western Australia — standard minim pentru programe de licență și programe postuniversitare cu predare | Punctaj total 125; Speaking 115; Writing 125; Reading 115; Listening 110. Programele cu cerințe mai ridicate sau cu cerințe de acreditare pot aplica alte reguli. Separat: acceptarea DET de către universitate nu îl transformă într-o dovadă adecvată pentru viza australiană. | Regulă în vigoare la 22.08.2026 — de reverificat pentru 2027. | Cerințele de engleză UWA |
| Massey University — licență | Punctaj total 105 și minimum 95 la fiecare componentă. | Regulă în vigoare la 22.08.2026 — de reverificat pentru 2027. | Cerințele internaționale Massey |
| Massey University — programe postuniversitare sub nivelul doctoratului (sub-doctoral) | Punctaj total 120 și minimum 105 la fiecare componentă. Pentru doctorat există cerințe separate. | Regulă în vigoare la 22.08.2026 — de reverificat pentru 2027. | Cerințele internaționale Massey |
| University of Waikato — licență și Graduate Certificate/Graduate Diploma, cu excepțiile menționate | Punctaj total 105 și nicio componentă sub 95. Anumite calificări profesionale au propriile reguli. | Regulă în vigoare la 22.08.2026 — de reverificat pentru 2027. | Cerințele de engleză Waikato |
| University of Waikato — programe postuniversitare, cu excepția celor doctorale | Punctaj total 120; în lista generală, DET nu se aplică programelor doctorale. Pentru anumite calificări pot exista cerințe mai ridicate. | Regulă în vigoare la 22.08.2026 — de reverificat pentru 2027. | Cererea pentru studii postuniversitare la Waikato |
| University of Otago — admitere standard la licență | Punctaj total 105 și niciun scor individual sub 95. Unele programe au cerințe mai ridicate. | Regulă în vigoare la 22.08.2026 — de reverificat pentru 2027. | Cerințele lingvistice Otago |
| University of Otago — admitere standard la programe postuniversitare | Punctaj total 120 și niciun scor individual sub 95. Unele programe profesionale și de cercetare au cerințe mai ridicate sau diferite. | Regulă în vigoare la 22.08.2026 — de reverificat pentru 2027. | Cerințele lingvistice Otago |
Europa continentală
| Instituția și limitele exacte ale regulii | Cerința DET | Statut pentru 2027 | Sursa oficială |
|---|---|---|---|
| IE University — candidați la licență care trebuie să prezinte un certificat de cunoaștere a limbii engleze | Minimum 130. Este posibilă scutirea conform unor criterii definite, dar comisia de admitere evaluează și nivelul de engleză pe parcursul procesului. | Regulă în vigoare la 22.08.2026 — de reverificat pentru 2027. | Admiterea în primul an la IE University |
| IE — admitere la programe oficiale de masterat, atunci când este necesară dovada de engleză | Minimum 130. Programul vizat poate impune condiții suplimentare. | Politică oficială 2026–27 — de reverificat pentru următorul ciclu de admitere. | Politica IE University pentru admiterea la masterat 2026–2027 (PDF) |
| Bocconi University — dovada nivelului de engleză la înmatricularea în programe de licență și drept cu predare în engleză (Bachelor/Law programs) | DET 110 ca dovadă a nivelului B2 de engleză la înmatriculare. Nu este un test de admitere și nici un prag general de intrare. | Regulă în vigoare la 22.08.2026 — de reverificat pentru 2027. | Certificate de engleză acceptate la înmatricularea la Bocconi |
| Sciences Po — participanți la programul de schimb, nu candidați la un program complet de studii | DET 130 ca dovadă de engleză acceptată pentru studenții de schimb care trebuie să prezinte un test lingvistic și nu sunt scutiți. | Regulă în vigoare la 22.08.2026 — de reverificat pentru 2027. | Cerințele lingvistice pentru schimburi la Sciences Po |
Cum se interpretează punctajul total, competențele individuale și scorurile integrate
Rezultatul DET nu este o singură cifră izolată. Raportul oficial conține un punctaj total pe scara 10–160 și o detaliere a competențelor. Universitățile pot lucra cu două seturi diferite de scoruri.
Competențe individuale:
- Reading — citire;
- Writing — scriere;
- Listening — înțelegere orală;
- Speaking — exprimare orală.
Scoruri integrate:
- Literacy combină citirea și scrierea;
- Comprehension combină citirea și înțelegerea orală;
- Conversation combină înțelegerea și exprimarea orală;
- Production combină scrierea și exprimarea orală.
Acest lucru explică de ce doi candidați cu punctaj total 120 pot primi decizii diferite. Toronto cere 120 în total și 120 la Production. Waterloo cere 120 în total, dar 125 la Literacy și Production. UBC verifică separat Reading, Listening, Writing și Speaking. Imperial, în schimb, se referă explicit la scorurile integrate.
Regula practică este simplă: cerința este îndeplinită numai dacă este atinsă fiecare valoare menționată. Dacă punctajul total este suficient, dar un scor obligatoriu este prea mic, condiția lingvistică nu este îndeplinită.
Nici formulările nu trebuie tratate ca echivalente:
- minimum — limita inferioară formală pentru evaluarea cererii sau îndeplinirea condiției;
- expected — nivelul așteptat de instituție în cele mai multe cazuri;
- competitive — reper pentru candidații puternici, fără garanția admiterii;
- recommended — recomandare care poate fi modificată de departamentul în cauză;
- no formal minimum — universitatea evaluează în continuare rezultatul, chiar dacă nu publică un prag de trecere.
Explicația oficială a structurii punctajului și a tipurilor de scor: Cum este notat Duolingo English Test?.
Licență, masterat și programe pregătitoare: trei verificări diferite
Licență
Pentru cererile la licență, cerința de engleză apare adesea pe pagina centrală de admitere, dar pot exista excepții la nivel de college sau program. La McGill, pragul general 125 nu se aplică B.Ed. (TESL) și B.Com, pentru care este publicat 130. La UCC, programele din sănătate cer scoruri separate mai ridicate. După pagina centrală, deschide întotdeauna și pagina programului.
Pentru SUA, verifică în paralel dacă testul de engleză este obligatoriu, recomandat sau dacă poți fi scutit în anumite condiții. Duke, de exemplu, îl recomandă, dar nu îl cere tuturor; Cornell solicită dovada unei categorii definite de candidați și numește 130 „punctaj competitiv minim”. Dacă aplici prin Common App, este util să consulți separat procesul de admitere prin Common Application, însă cerințele lingvistice ale universității vizate au întotdeauna prioritate.
Masterat și programe de cercetare
La nivel postuniversitar, regulile sunt mai frecvent descentralizate. Pagina centrală poate oferi un reper de bază, iar facultatea, școala sau departamentul poate stabili un prag mai ridicat, poate refuza DET sau poate solicita o dovadă suplimentară.
MIT este un exemplu relevant: biroul central GradAdmissions recomandă 135, dar minimul departamentului are prioritate. Așadar, afirmația „MIT acceptă 135” este inexactă. Formularea corectă este: „biroul central de admitere la studii postuniversitare descrie DET și recomandă 135, însă acceptarea testului și punctajul minim trebuie confirmate pe pagina departamentului vizat”.
Pentru masteratele de cercetare și doctorate, verifică și regulile graduate school, ale facultății, ale finanțatorului și, dacă este cazul, cerințele pentru activitatea de asistent universitar. Un rezultat lingvistic acceptat la admitere nu îndeplinește întotdeauna automat condiția pentru predare.
Programe pregătitoare și an pregătitor integrat
Un program pregătitor este o rută distinctă, nu dovada că admiterea directă este posibilă. Birmingham a publicat cerințe DET pentru 2026 numai pentru programul de licență de patru ani cu Integrated Foundation Year. Aceasta nu înseamnă că testul este acceptat pentru admiterea directă la toate programele de licență sau postuniversitare. Dacă ruta include un an pregătitor, află:
- dacă oferta menționează trecerea exact la programul principal dorit;
- ce condiții de progres trebuie îndeplinite după anul pregătitor;
- dacă va exista un singur CAS sau etape separate;
- dacă testul este acceptat în procesul de viză;
- dacă programul profesional principal are cerințe lingvistice suplimentare.
Aceeași logică se aplică admiterii condiționate (conditional admission), programelor-punte (bridge program) și cursurilor de engleză dinaintea semestrului (pre-sessional English). Universitatea poate avea același nume, dar ruta de admitere este alta.
Cum verifici un program pentru 2027, pas cu pas
O verificare sigură nu se limitează la o singură filă din browser, ci urmează o succesiune de pași.
1. Stabilește programul exact
Notează denumirea completă, campusul, facultatea, nivelul și data începerii. Nu „Computer Science în Canada”, ci, de exemplu, „BSc Computer Science, campusul Vancouver, septembrie 2027”.
2. Deschide pagina programului, nu doar pagina generală a universității
Caută secțiunea Entry requirements / English language requirements / International applicants. Dacă pagina programului trimite la o anumită categorie de cerințe sau la regulile generale, deschide-le și pe acestea.
3. Verifică dacă DET este menționat explicit
Faptul că testul nu este interzis nu înseamnă că este acceptat. Ai nevoie de o mențiune directă a Duolingo English Test sau de confirmarea scrisă a biroului de admitere.
4. Citește cui i se aplică regula
Stabilește dacă vizează licența, programele postuniversitare cu predare sau de cercetare, schimbul, anul pregătitor ori numai o facultate sau școală. Verifică atent Medicina, Dreptul, Pedagogia, Asistența medicală, Logopedia și celelalte profesii reglementate.
5. Copiază toate cifrele fără prescurtări
Creează un rând în propriul tabel:
punctaj total — tipul scorurilor — minim pentru fiecare — o singură susținere — perioada de valabilitate — data verificării.
Nu nota doar „DET 120” dacă pagina adaugă Production 125 sau 115 la fiecare competență individuală.
6. Deosebește minimul formal de un reper
Notează formularea exactă a universității: minim formal, scor așteptat, competitiv, recomandat sau lipsa unui minim formal. Diferența contează când decizi dacă repeți testul și când îți evaluezi realist șansele.
7. Verifică sesiunea și data actualizării
Caută 2027, 2027/28, Fall 2027, September 2027 sau formularea corespunzătoare ciclului tău. Dacă o pagină, precum cea de licență de la Warwick, se referă numai la 2026, nu aplica regula sesiunii următoare.
8. Află cum se trimite rezultatul oficial
Verifică denumirea exactă a destinatarului în contul DET, dacă poți declara singur scorul la evaluarea inițială și când devine necesar rezultatul verificat oficial. Un campus separat sau o școală postuniversitară poate apărea ca destinatar distinct.
9. Verifică separat regulile de viză
Acceptarea de către universitate și utilizarea rezultatului în procesul de imigrare sunt lucruri diferite. Pentru Australia este critic; în Regatul Unit contează cum va confirma instituția-sponsor nivelul de engleză în CAS.
10. Dacă rămâne o neclaritate, scrie biroului de admitere
Poți trimite în engleză o întrebare concretă precum:
I am applying to [exact programme] for [exact intake]. Does the programme accept the Duolingo English Test for admission? If yes, what overall and individual or integrated subscores are required, and must the result remain valid at application, offer acceptance or enrolment?
Păstrează răspunsul împreună cu linkul și data verificării. Este mult mai sigur decât un „da” spus la un webinar fără precizarea programului.
La GUGA aplicăm acest algoritm fiecărei opțiuni din lista scurtă și îl corelăm cu cerințele de admitere pentru studii în străinătate în 2026–2027 și cu lista documentelor pentru studii în străinătate. Astfel, testul lingvistic devine parte dintr-un plan complet de candidatură, nu o cifră separată de termenele-limită.
Admiterea și viza de student sunt două verificări diferite
Universitatea răspunde la întrebarea: „Este rezultatul suficient pentru îndeplinirea condiției lingvistice de admitere?”. Autoritatea de imigrare răspunde la alta: „Ce dovadă de engleză este acceptată pentru această categorie de viză?”. Răspunsurile pot fi diferite.
Australia
UWA acceptă DET ca dovadă a standardului său minim de cunoaștere a limbii engleze (English Language Competence) pentru o parte dintre programele de licență și postuniversitare cu predare. Australian Department of Home Affairs cere însă ca testul de engleză pentru cererile de viză relevante să fie susținut într-un centru securizat (secure test centre) și exclude explicit testele desfășurate integral online, cu supraveghere la distanță sau acasă. DET este un test online, de aceea acceptarea rezultatului de către UWA nu îl transformă într-o dovadă adecvată pentru viză. Consultă cerințele subclasei tale pe pagina oficială Australian Home Affairs.
Regatul Unit
DET nu figurează printre testele furnizorilor autorizați pentru SELT. Totuși, pentru un program care conduce la o diplomă universitară, un furnizor de învățământ superior (Higher Education Provider) poate evalua el însuși engleza la un nivel echivalent CECR B2 și poate folosi alt test; instituția-sponsor trebuie să înregistreze corect metoda de confirmare la emiterea CAS. Prin urmare, nu trage concluzii numai din faptul că Imperial, Southampton sau altă universitate acceptă DET la admitere. Cere instituției să confirme cum va fi consemnată îndeplinirea condiției lingvistice pentru Student visa. Reguli oficiale: Student visa — cunoașterea limbii engleze și lista testelor SELT aprobate.
Irlanda
Regulile irlandeze de imigrare includ un tabel separat cu cerințe de engleză pentru vizele de studii. Acesta nu înlocuiește un prag universitar de admitere mai ridicat. Dacă un program Trinity sau UCC cere 120 ori 130, un prag de viză mai mic nu reduce cerința programului; invers, oferta de admitere nu elimină verificarea dovezilor pentru viză. Consultă versiunea în vigoare pe site-ul Irish Immigration Service Delivery.
Cum și când trimiți rezultatele
Prin procedura standard, rezultatul DET sosește în două zile. Dar „primirea rezultatului” și „îndeplinirea condiției universității” nu sunt neapărat aceeași dată. Instituția poate avea nevoie de timp pentru corelarea electronică a datelor, verificare și actualizarea portalului candidatului.
Planifică în sens invers pornind de la termenul-limită:
- găsește ultima dată la care se acceptă dovada de engleză;
- adaugă timpul necesar primirii rezultatului;
- lasă o rezervă pentru repetarea testului dacă punctajul total sau un scor separat este prea mic;
- adaugă timpul pentru trimiterea oficială și afișarea în portalul candidatului;
- verifică dacă rezultatul trebuie să fie valabil numai la depunerea cererii sau și la începerea studiilor.
Trimite rezultatul din contul DET, alegând denumirea exactă a instituției. În mod implicit, rezultatul poate fi trimis la 40 de instituții. Dacă ai mai mulți destinatari, contactează serviciul de asistență DET, dar reține că aprobarea trimiterilor suplimentare nu este garantată. Nu include programe neverificate în lista limitată de destinatari.
Un PDF sau o captură de ecran poate ajuta biroul de admitere să identifice rezultatul, dar nu înlocuiește trimiterea oficială. Duolingo precizează că nu emite un certificat oficial în format PDF; rezultatele verificate se trimit prin platformă. Consultă explicația oficială despre PDF.
Greșeli frecvente ale candidaților
1. Să presupui că universitatea va accepta întotdeauna DET
Regula poate viza numai un program și se poate schimba de la un ciclu de admitere la altul. Prezența în catalogul DET este un motiv să verifici cerința, nu o dovadă finală.
2. Să confunzi peste 6.500 de programe cu 6.500 de universități
Cifra se referă la programe, nu la universități. Nici nu arată câte programe complete îți vor fi disponibile în 2027.
3. Să verifici numai punctajul total
Un punctaj total de 120 nu ajută dacă Toronto cere 120 la Production, Waterloo 125 la Literacy și Production, iar UIC 115 la toate competențele individuale.
4. Să confunzi competențele individuale cu scorurile integrate
Production nu este același lucru cu Writing; Literacy nu este același lucru cu Reading. Citește denumirea fiecărui indicator exact așa cum apare.
5. Să numești un scor competitiv „minim formal”
Cornell vorbește despre punctaj competitiv minim, Yale despre candidații cei mai competitivi, Duke despre un scor așteptat, iar MIT despre unul recomandat. Nuanțele sunt importante pentru o evaluare sinceră a șanselor.
6. Să aplici regula de licență la masterat sau doctorat
Este deosebit de riscant în sistemele postuniversitare descentralizate, unde departamentul își stabilește propriul prag sau nu acceptă DET.
7. Să confunzi admiterea directă cu programul pregătitor
Birmingham apare în matrice strict ca exemplu de Integrated Foundation Year, nu ca regulă generală de admitere directă.
8. Să folosești regulile altui an
Warwick limitează explicit regula DET pentru licență la admiterea din septembrie 2026. Aceasta nu este o dovadă pentru septembrie 2027.
9. Să consideri oferta de admitere suficientă pentru viză
Australia nu acceptă separat testul online DET drept dovadă pentru viză. În Regatul Unit trebuie clarificat pe ce bază instituția-sponsor confirmă nivelul de engleză.
10. Să susții testul chiar înaintea termenului-limită
Cele două zile pentru rezultat nu reprezintă întregul proces. Un singur scor slab poate impune repetarea testului.
11. Să trimiți doar un fișier neoficial
Dacă universitatea cere rezultatul oficial, captura de ecran sau fișierul PDF atașat nu înlocuiește trimiterea prin platforma DET.
12. Să nu verifici data exactă a expirării
Cei doi ani se calculează de la data testului. Regulile instituției stabilesc în ce etapă rezultatul trebuie să fie încă valabil.
Întrebări frecvente
1. Toate universitățile din catalogul DET vor accepta testul în 2027?
Nu. Catalogul indică recunoașterea, dar nu garantează că regulile unui program și ale unei sesiuni rămân neschimbate. Pentru 2027 trebuie verificată din nou pagina programului. În această matrice, UIC este singurul rând care menționează direct acceptarea DET din toamna anului 2027 (Fall 2027+).
2. Este adevărat că DET este acceptat de peste 6.500 de universități?
Nu, este o reformulare inexactă. Numărul oficial se referă la peste 6.500 de programe, nu universități. O singură instituție poate avea mai multe programe, iar testul poate să nu fie acceptat la toate.
3. Ce punctaj DET este necesar pentru admiterea la universitate în 2027?
Nu există o valoare universală. În exemplele verificate, punctajul total începe de la 105 pentru anumite rute de licență sau pregătitoare și ajunge la 130 pentru programele cu reper competitiv ori cerințe mai ridicate. Verifică întotdeauna scorurile separate.
4. Este suficient DET 120?
Pentru unele programe, da, dacă sunt îndeplinite și cerințele suplimentare pentru scorurile separate. Pentru altele, nu: UBC cere punctaj total 125, IE 130, iar unele departamente nu acceptă deloc DET.
5. DET 130 garantează admiterea?
Nu. Rezultatul lingvistic doar dovedește sau ajută la îndeplinirea condiției de engleză. Rezultatele academice, disciplinele obligatorii, eseurile, recomandările, portofoliul, interviul și finanțarea sunt evaluate separat, la fel ca competitivitatea generală a candidaturii.
6. Ce înseamnă „punctaj competitiv 130” dacă nu există un minim formal?
Este un reper pentru candidații puternici, nu un prag automat de admitere. Georgetown University in Qatar nu stabilește un minim formal, dar indică 130+ drept rezultat obișnuit al celor mai competitivi candidați.
7. Este 120 punctajul minim la Yale?
Yale folosește altă formulare: cei mai competitivi candidați au un rezultat DET de cel puțin 120. Ar fi inexact să îl numim minim formal publicat.
8. Cerințele sunt aceleași la licență și la masterat?
Nu. Massey stabilește 105/95 pentru licență și 120/105 pentru programele postuniversitare sub nivel doctoral. La MIT, recomandarea centrală pentru studii postuniversitare este subordonată regulilor departamentului. Fiecare nivel trebuie verificat separat.
9. Care este diferența dintre competențele individuale și scorurile integrate?
Competențele individuale sunt Reading, Writing, Listening și Speaking. Scorurile integrate sunt Literacy, Comprehension, Conversation și Production, fiecare combinând două competențe. Universitatea poate cere unul dintre aceste seturi, deci denumirile nu sunt interschimbabile.
10. Pot aplica dacă punctajul total este suficient, dar un scor este mai mic?
Uneori cererea poate fi depusă din punct de vedere tehnic, însă condiția lingvistică nu este considerată îndeplinită dacă pagina stabilește un minim pentru acel scor. Posibilitatea admiterii condiționate depinde de program.
11. În cât timp sosește rezultatul DET?
Termenul standard este de două zile. Strategia de admitere trebuie totuși să includă o rezervă pentru repetarea testului, trimiterea oficială și verificarea rezultatului în portal.
12. Cât timp este valabil și la câte universități poate fi trimis?
Rezultatul este valabil doi ani de la data testului. În mod implicit, poate fi trimis la 40 de instituții; pentru mai multe trebuie contactat serviciul de asistență DET, dar trimiterile suplimentare nu sunt garantate. Verifică data exactă la care universitatea cere ca rezultatul să fie valabil.
13. Este DET suficient pentru viza de student în Australia?
Nu. Australian Home Affairs nu acceptă drept dovadă pentru viză testele susținute integral online sau acasă. O universitate poate accepta DET la admitere, dar pentru viză va fi necesară o dovadă conformă cu reguli guvernamentale separate.
14. Poate fi folosit DET pentru Student visa în Regatul Unit?
DET nu este un SELT aprobat. Totuși, pentru un program care conduce la o diplomă universitară, instituția poate evalua engleza prin altă metodă, la un nivel echivalent CECR B2. Cere sponsorului să confirme în scris cum va consemna îndeplinirea cerinței lingvistice la emiterea CAS.
15. Cum verific dacă universitatea a primit rezultatul oficial?
Trimite rezultatul din contul DET, alegând denumirea exactă a destinatarului, apoi verifică statutul documentelor în cerere sau în portal. Dacă statutul nu se actualizează în termenul indicat de universitate, scrie biroului de admitere și include identificatorul de candidat, data testului și datele necesare pentru asocierea înregistrării.
Surse oficiale
Toate pragurile din matrice trimit direct la paginile universităților. Înainte de depunerea cererii, folosește aceste surse primare pentru reverificare, nu o copie a tabelului.
Despre DET: amploarea recunoașterii, catalogul instituțiilor care acceptă testul, scara și scorurile separate, corelarea cu CECR, rezultatul în două zile, valabilitatea de doi ani, trimiterea implicită la 40 de instituții.
SUA: UIC, GU-Q, Cornell, Yale, Brown, Duke, Denver, admiterea postuniversitară MIT.
Canada: Toronto, UBC, McGill, Waterloo, Saskatchewan.
Regatul Unit și Irlanda: Imperial, Southampton — tabel 2026/27 (PDF), Birmingham, Warwick, Trinity College Dublin, UCC.
Australia, Noua Zeelandă și Europa: UWA, Massey, Waikato, Otago, licență la IE University, politica oficială de admitere la masterat IE 2026–2027 (PDF), Bocconi, schimb la Sciences Po.
Reguli de viză: Australia Home Affairs, Student visa în Regatul Unit, lista testelor SELT aprobate în Regatul Unit, cerințele de engleză pentru vizele de studii în Irlanda.
Concluzie
Duolingo English Test poate fi un instrument practic și eficient pentru admiterea din 2027, dar numai dacă verifici exact unde și în ce condiții este acceptat. Numele universității nu înlocuiește denumirea programului; punctajul total nu înlocuiește scorurile separate; o regulă actuală nu confirmă cerințele unei sesiuni viitoare; iar cerința de admitere nu este aceeași cu regula de viză.
Începe cu catalogul GUGA al universităților din străinătate, alcătuiește o listă scurtă de programe, apoi verifică fiecare opțiune prin metoda din acest articol. Dacă ai nevoie de o strategie personalizată — de la alegerea programelor până la testul de engleză, termene, documente și depunerea cererii — echipa GUGA te poate ajuta să construiești traseul de admitere la universități din străinătate și să analizezi lista în cadrul unei consultații pentru studii în străinătate.
Scopul nu este doar să găsești o pagină care menționează DET. Ai nevoie de confirmarea că rezultatul tău va fi acceptat pentru programul, nivelul și sesiunea ta de admitere din 2027.




